Čertovská pradlena, nemravné sochy a nádherná zákoutí. Pražské Benátky z vody

Čertovská pradlena, nemravné sochy a nádherná zákoutí. Pražské Benátky z vody
Kdo tvrdí, že je pohled na svět nejhezčí z koňského hřbetu, zcela jistě nejel centrem Prahy po Vltavě. Pohled na Pražský hrad a celou Malou Stranu, Karlův most a Pražské Benátky z lodě nebo lodičky má jedinečnou poetiku.
Těsně u Karlova mostu se tyčí nádherná budova Řádu křižovníků s červenou hvězdou. Dnes v ní sídlí nejen řád, ale i dívčí zdravotní škola. Pohled z Vltavy je díky malému zelenému ostrůvku mnohem romantičtější než z rušné ulice.
Pod nultým obloukem Karlova mostu, pod Staroměstskou mosteckou věží, jsou ukryty jediné viditelné pozůstatky Juditina mostu z roku 1169. Je to vlastně nejstarší přístupné místo na Starém Městě pražském, vidět ho můžete z lodičky, která pod nultým obloukem proplouvá. Samotnou věž začal stavět Petr Parléř a zatímco za Karla IV. byla výzdoba zaměřena na svaté a astrologii, za jeho syna Václava přibylo legrace. Na nárožích ve zhruba dvoumetrové výšce můžete vidět jeptišku v hábitu s mužem, který jí sahá pod sukni nebo muže s rukama na ňadrech ženy.
Nejromantičtější částí plavby, na kterou se těší turisté, je proplutí Čertovkou k Velkopřevorskému mlýnu. Této části Kampy se říká Pražské Benátky. Vodní náhon vybudoval ve 12. století řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody k devíti malostranským mlýnům.
Foto: Petra Škraňková
Petra Škraňková Petra Škraňková
14. 7. 2023 9:21
Zatímco se davy turistů mačkají na Karlově mostě, kousek od něj se rozkládá jedna z nejmalebnějších částí staré Prahy, kterou lze spatřit jen z vody. Uměle vybudovaný kanál zvaný Čertovka vzniknul proto, aby napájel malostranské mlýny. Podívejte se na jedno z nejromantičtějších míst z paluby loďky, které na Kampu zajíždějí.
 

Právě se děje

Další zprávy