Místo koní skákali psi. Na parkurech v Chuchli měla party evropská špička agility

Místo koní skákali psi. Na parkurech v Chuchli měla party evropská špička agility
Česká reprezentantka Aneta Obrusníková a fenka Arrya.
Psi na parkuru pracují do velké míry samostatně, psovod s nimi nemusí doběhnout těsně ke každé překážce a ukazovat jim, co mají dělat.
Oproti koňskému parkuru jsou zde překážky navíc - patří k nim například toto "áčko".
Agility vzniklo v sedmdesátých letech a jeho vzorem bylo koňské parkurové skákání. Proto je celkem logické, že se Prague Agility Party odehrála na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli. I tento snímek ukazuje, že agility a koňský parkur mají mnohé podobné prvky.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
20. 7. 2023 8:12
Diváci na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli mohli o víkendu vidět na parkurech špičkové výkony nejlepších závodníků z celé Evropy i českých reprezentantů. Tentokrát ovšem nešlo o koně - soutěžilo se v jednom ze světově nejpopulárnějších psích sportů. Druhý ročník Prague Agility Party přilákal více než čtyři stovky týmů.

Kromě závodníků z Česka (151) přijelo na Prague Agility Party nejvíce účastníků z Rakouska (67), Polska (38) a Švýcarska (27). Do Prahy je láká atmosféra závodu, špičkové zázemí závodiště ve Velké Chuchli i fakt, že se zde soutěže mohou odehrávat zároveň na čtyřech parkurech - a tím se může pochlubit jen málo velkých evropských závodů v tomto sportu.

"Druhý ročník Prague Agility Party se podle mého velice povedl. Samozřejmě je zde stále prostor ke zlepšení, ale již nyní mám mnoho pozitivních ohlasů od závodníků, kteří chtějí přijet znovu. Takže po pár dnech odpočinku začnu chystat další ročník, který snad bude ještě povedenější než ten letošní," říká hlavní organizátorka závodu Petra Vyplelová.

Agility a koňský parkur mají mnoho společného

V agility závodí psovod se psem na parkurech, které se do jisté míry podobají těm, na kterých soupeří koně. Kromě skokových překážek však jsou zde i mnohé další, jako slalom, kladina, houpačka, kruh nebo takzvané áčko. 

Blízkost agility s koňským parkurem je logická, tento sport totiž vznikl ve Velké Británii díky muži, který měl závody koní ve velké oblibě. Agility se zrodilo na konci sedmdesátých let na největší světové výstavě psů Crufts. Pořadatelé potřebovali zaplnit hluché místo v programu a jeden z nich - John Varley - se rozhodl, že přijde s něčím úplně novým.

Protože miloval koňský parkur, rozhodl se, že by chtěl něco podobného, ale se psy. Spojil se s trenérem a cvičitelem Peterem Meanwellem a společně začali vymýšlet soutěž, která bude atraktivní, zábavná a zároveň bezpečná pro zvířata. První oficiální závod v agility se odehrál na výstavě Crufts v roce 1978 a soupeřila spolu družstva hrabství Lincoln a hrabství York.

Sport se pak začal rychle šířit po světě. První závody v Česku se odehrály v roce 1991 a dnes patří české týmy k evropské špičce.  

Prague Agility Party 2023, Lenka Fuksová & Hippie, finále kategorie Medium | Video: Tomáš Vocelka

Vítězové Prague Agility Party 2023:

(kategorie podle velikosti psa, od nejmenších po největší)

  • Kategorie Small: Olga Kwieceń / Mojo, Polsko
  • Kategorie Medium: Aneta Obrusníková / Chilli, Česko
  • Kategorie Intermediate: Katariina Kurio / Wendi, Finsko
  • Kategorie Large: Kateřina Burdová / Pepper, Česko
 

Právě se děje

Další zprávy