Potomci slepých jeskynních ryb mohou vidět

trs
10. 1. 2008 22:40
Miliony let slepým živočichům se může vrátit zrak
Životu v jeskyních se ryby přizpůsobovaly miliony let.
Životu v jeskyních se ryby přizpůsobovaly miliony let. | Foto: Wikipedia Commons

New York - Slepé jeskynní ryby se miliony let přizpůsobovaly prostředí, v němž nepotřebovaly zrak.

Přesto už první generace jejich mláďat může schopnost vidění získat zpět.

K udivujícímu zjištění dospěl výzkum týmu vědců z newyorské univerzity. Informuje o tom server NationalGeographic.com.

Vědci k tomuto závěru došli, když spářili slepé ryby, žijící v různých oblastech. Někteří jedinci z jejich potomstva byli schopni vidět.

"Obnovení schopnosti vidět přichází během jediné generace proto, že ryby sídlící v různých jeskyních jsou slepé z rozdílných důvodů," vysvětluje autor studie Richard Borowsky.

Čím vzdálenější, tím lepší

Vědci zkoumali určitý druh jeskynních ryb, žijících v severovýchodním Mexiku. Ukázalo se, že čím vzdálenější jsou místa, odkud ryby pocházejí, tím větší je pravděpodobnost, že někteří z potomků uvidí.

Se vzdáleností naleziště totiž roste i rozdílnost genetických informací. Pokud jsou rodiče geneticky odlišnější, geny způsobující slepotu se méně shodují, čímž roste pravděpodobnost, že je potomek nezdědí.

Poznatek vyvrací dosavadní teorie o příčinách slepoty podobných živočichů. Vědci se domnívali, že ke změnám zapříčiněným nedostatkem světla (slepota, ztráta pigmentu) dochází mutací mnoha genů.

"I když jsou ryby slepé, v podstatě mají funkční zrakový systém, který je blokován několika málo mutacemi," cituje NationalGeographic.com Williama Jeffreyho, biologa z Marylandské univerzity.

Oční test pro ryby

Během zkoumání se vědcům také podařilo vyvinout speciální test, s jehož pomocí lze určit, zda ryba vidí, či ne. To by mohlo v budoucnu výzkum podobných živočichů velmi usnadnit.

Rybám je promítán pohybující se černobílý obrazec. Pokud zvíře vidí, jeho oči pohyb obrazce sledují.

 

Právě se děje

Další zprávy