Nástroj obsahuje magnetické součástky a znemožňuje tak otevřít ústa. Odborníci z Univerzity Otago zabývající se medicínou na vývoji pracovali spolu s vědci z britského Leedsu a tvrdí, že svou prací bojují proti obezitě. Součástky by měli do úst umísťovat zubaři.
"Výzkumníci z Otaga a ze Spojeného království vyvinuli vůbec první zařízení pro redukci hmotnosti, které pomůže bojovat s globální epidemií obezity," napsala novozélandská univerzita na svém Twitteru. Vysvětlila, že magnety umístěné uvnitř dutiny ústní zabraňují pacientovi, aby požíval cokoliv kromě tekuté stravy.
Otago and UK researchers have developed a world-first weight-loss device to help fight the global obesity epidemic: an intra-oral device that restricts a person to a liquid diet. Read more: https://t.co/eLhXwipiqs pic.twitter.com/Of6v3uvVbX
— University of Otago (@otago) June 28, 2021
Vědecký tým novinku vyzkoušel na sedmi obézních Novozélanďankách, které jsou jinak zcela zdravé. Ty měly zařízení instalované v ústech po dobu dvou týdnů. Ústa mohly otevřít pouze na dva milimetry a byla jim předepsaná nízkokalorická tekutá dieta. Výsledky pokusu publikoval odborný časopis British Dental Journal s tím, že ženy zhubly v průměru o 6,3 kilogramů.
Účastnice si však stěžovaly na nepohodlí a na to, že jim pomůcka ztěžovala mluvení. Jedna z žen se rozhodla porušovat předepsaný jídelníček a konzumovala například rozpuštěnou čokoládu, informoval britský deník The Guardian.
Právě nedodržování diety byl podle Paula Bruntona, jenž se na vývoji podílel, jeden z nejsilnějších faktorů, které zpomalovaly úbytek hmotnosti. Tým si však vysloužil kritiku na sociálních sítích, kde lidé pomůcku opakovaně přirovnávali ke středověkému mučidlu. Připomínali, že tekutou dietu může člověk zvolit kdykoliv i bez magnetických spon.
Univerzita v reakci na vzniklou kontroverzi doplnila, že pomůcka není zamýšlena k dlouhodobému užívání, ale měla by spíš pomoci lidem, kteří potřebují shodit například kvůli operaci.