Boulder, Colorado - Mizení ledu okolo Severního pólu pokořilo nový rekord.
Dosud tál nejrychleji roku 2005. Dnes je však ledu ještě o více než milion kilometrů čtverečních méně.
S odvoláním na zprávu amerického polárního institutu NSIDC o tom informuje televize BBC.
Podle organizace, která se sledováním polárního ledu zabývá systematicky, je situace alarmující.
"Pohybujeme se po dolů mířící spirále, někdo by možná řekl smrtící spirále. Já bych nešel tak daleko, ale jdeme opravdu velmi rychle," uvedl člen týmu NSIDC Mark Serreze.
"Víme, že v přírodě dochází k různým proměnám, ale velikost této změny je taková, že není možné, aby zde působily jen přírodní vlivy," dodal.
Každé dva roky nový rekord
Přes léto led v Severním oceánu roztává a v zimě voda opět zamrzá, fluktuace jsou zde tedy běžné. Data se z toho důvodu srovnávají mezi stejnými obdobími různých let.
Hodnoty změřené v letošním září (4,13 milionu kilometrů ledu) se tak porovnávají s hodnotami zářijových měření let předchozích, mezi kterými dosud "kraloval" rok 2005 (5,32 milionů kilometrů čtverečních).
"Rok 2005 byl předchozí rekord. To, k čemu se tehdy došlo, nás doopravdy překvapilo. Nikdy jsme neviděli nic podobného, nikdy nebylo na konci léta tak málo sněhu," řekl Serreze. "A teď přišel rok 2007 a s tím starým rekordem pořádně zamával."
Pozitivní zpětná vazba
Co je však podle vědců nejvíce znepokojující, je tzv. "pozitivní zpětná vazba", ke které v případě tajících ledovců dochází.
Ledovce totiž odrážejí osmdesát procent slunečního světla do vesmíru, zatímco oceány ho z devadesáti procent pohltí. Čím více ledovců tedy zmizí, tím rychleji se budou ty zbylé zahřívat.
V prosinci roku 2006 byla uveřejněná americká studie, která předpovídá, že severní točna by mohla být přes léto zcela bez ledu už roku 2040.
Souvislosti: