Zlo musí být zobrazeno jako zlé, nelze se mu vysmívat, říká k výstavě Češi Pavel Kosatík

Obrazem: Masožraví sovětští dinosauři a paranoidní komunisti. Tak vidí naše dějiny komiksoví tvůrci
Češi: 1918 – Jak Masaryk vymyslel Československo, výtvarné zpracování Ticho 762.
Češi: 1938 – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi, výtvarné zpracování Štěpánka Jislová.
Češi: 1942 – Jak v Londýně vymysleli atentát na Heydricha, výtvarné zpracování Marek Rubec.
Češi: 1948 – Jak se KSČ chopila moci, výtvarné zpracování Karel Osoha. Zobrazit 32 fotografií
Foto: Mladá fronta
Magazín Magazín
24. 3. 2017 10:54
Televizní seriál České století a posléze devítidílná komiksová série Češi vrátily do veřejné debaty téma klíčových okamžiků národní historie 20. století. Rozsáhlý projekt spojuje osobnost a scénáře spisovatele a historika Pavla Kosatíka. Ojedinělost tohoto počinu chce podtrhnout i závěrečná výstava výtvarníků této nejrozsáhlejší politické komiksové série v našich dějinách. České století v komiksu začne vernisáží v pražské Galerii Lucerna 29. března a potrvá do 18. dubna.

Poslední dvě komiksové knihy Kosatíkovy série Češi vyšly koncem loňského roku, ale potýkání s lety 1918 až 1993 nekončí. Instalace výstavy České století v komiksu se nespolehne na tradiční vystavování komiksových stran, ale umožní autorům ukázat návštěvníkům všechny fáze tvorby.

Skici, podkresy, koláže, kresby tuší i digitální koloring budou svázané rámy i volně vypuštěné na výstavní plochu. Toto organické zacházení s výstavním prostorem doplní velkoformátové tisky na sklech galerie, čtecí koutek, desková hra a 2D objekty některých aktérů v životní velikosti.

Komiksy pojednávají o vrcholech moderních československých dějin, jako jsou vznik ČSR, Charta 77 či sametová revoluce, ale také o dnu naší historie, kdy byli Češi v rukou Hitlera, Gottwalda či Brežněva.

Autory je devět předních českých komiksových tvůrců hned dvou generací: Ticho 762, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Jiří Husák, Štěpánka Jislová a Karel Osoha.

Žánrem byla tragédie, ne groteska

Každý z výtvarníků se na látku podíval vlastním způsobem a s velkou mírou tvůrčí svobody. Podstatné však bylo, aby historické momenty a postavy s nimi spojené nezesměšňovali. "Žánrem byla tragédie, ne groteska. Je důležité zobrazovat zlé věci jako doopravdy zlé. Kdo se zlu vysmívá, trivializuje utrpení obětí," formuluje hlavní ideu spolupráce s výtvarníky Pavel Kosatík.

Vernisáž výstavy České století v komiksu proběhne ve středu 29. března od 18 hodin a nabídne moderovanou besedu s výtvarníky i Pavlem Kosatíkem, autogramiádu, porovnání s televizním seriálem a hudební doprovod saxofonisty Mikoláše Chadimy.

Hlavním cílem našeho ústavu je zlepšení pověsti Zmikunda Lucembruskýho, říká autor Oprásků Jaz. Dodává, že historici jeho komiks vítají, jsou údajně rádi, že se o jejich oboru vůbec mluví. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy