Pastor brojil proti gayům i předmanželskému sexu. Teď se omlouvá a sám se rozvádí

Magazín Magazín
30. 7. 2019 17:00
Bývalý pastor Joshua Harris v roce 1997 napsal bestseller o tradičních partnerských vztazích. Ten jeho se teď ovšem rozpadl, protože Harris oznámil, že se se svou dlouholetou manželkou rozvádí. Zároveň se omluvil za své dřívější odmítání práv LGBTQ komunity a přiznal, že skoncoval se svou křesťanskou vírou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Knihy I Kissed Dating Goodbye, ve které Harris brojil proti předmanželskému sexu i homosexualitě, se prodalo přes milion výtisků a stala se povinnou četbou americké křesťanské mládeže. Nyní však Harris své původní názory přehodnotil a podle americké stanice CNN přiznal, že jeho dílo přispělo ke společenské exkluzi a bigotnosti.

Joshua Harris
Joshua Harris | Foto: joshharris.com

Na Instagramu dokonce zpochybnil svou křesťanskou víru. "Pokud se zamyslím nad všemi kritérii, která podle mě definují křesťana, tak musím říct, že teď sám křesťan nejsem. V několika uplynulých letech jsem žil v lítosti nad svým nespravedlivým přístupem k životu založeném na strachu, nad svým pohledem na ženy i na rodičovství," napsal na sociální síti.

Někdejší pastor šel dokonce tak daleko, že se omluvil LGBTQ komunitě za to, že jí kdysi upíral stejná práva jako heterosexuálům. "Je mi líto, že jsem se ve svém učení stavěl proti zrovnoprávnění neheterosexuálních manželství a že jsem chtěl lidi s jinou orientací vyloučit z církve i ze společnosti. Doufám, že mi mou bigotnost můžete odpustit," uvedl v emotivním příspěvku.

Ve starším postu také oznámil, že se po 21 letech v manželství rozvádí, protože se vztah s jeho ženou za tu dobu výrazně proměnil. Ve své knize přitom mladé lidi nabádal, aby se vyvarovali randění a dodržovali předmanželský celibát. "Bůh nenávidí chtíč a vy byste ho měli nenávidět taky," agitoval například v jedné pasáži.

V bestselleru se rovněž nacházel úryvek, ve kterém Harris popisoval své nepříjemné setkání se třemi gayi. "Nikdy nezapomenu na svou zlost a znechucení. Bylo to tak špatné a odporné," napsal tehdy. V současnosti však Harris svou knihu často veřejně kritizuje a v roce 2017 se od ní distancoval i v přednášce na populárním diskuzním fóru TEDx.

Video: Lidi by se neměli bát vnitřního ticha, církev nemá mluvit do sexuality, říká farářka

Kdy jste si naposledy dovolili celý den mlčet? A jen naslouchat světu kolem vás, ptá se farářka Sandra Silná. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy