Hlavní město Francie bojuje s neobvykle vysokým počtem krys ve svých ulicích. Vedení Paříže letos utratilo již 14 milionů eur, v přepočtu zhruba 365 milionů korun, na deratizaci. A kvůli přemnožení těchto hlodavců byly dočasně uzavřeny také některé parky ze strachu, že pobíhající děti by mohly být pokousány nebo nakaženy nějakou nemocí.
Ne všichni obyvatelé města však zabíjení krys fandí. Již 25 tisíc lidí tak podepsalo petici na zastavení "genocidy" těchto hlodavců. S informací přišel deník The Telegraph.
Fobie z krys je neopodstatněná
Josette Benchetritová, klinická psycholožka, jež petici založila, k tomu uvedla: "Fobie z krys je neopodstatněná sociální fobie, stejně jako strach z pavouků. Přidejte kryse krásný huňatý ocas a máte veverku - zvíře, které milujeme."
Podle ní jsou "nešťastníci" neúprosně zabíjeni, protože je společnost označila za obětní beránky, kteří mají být vyhubeni. K obraně hlodavců se na internetu vyjádřily více než dvě tisícovky lidí. Jeden přispěvatel do diskuze pod peticí například napsal, že krysy si zaslouží stejné podmínky jako lidi.
Invasion de rats à Paris #rats #invasion #dechets #mairiedeparis #stopauxrats #deratisation #paris #parcs #stop #a… https://t.co/oIMo5x6amY pic.twitter.com/Lj3aKSGmJZ
— Réel Carter (@reelcarter) August 16, 2017
"Odstraňme místo toho socialisty, pro Paříž jsou mnohem škodlivější," píše jiný uživatel. A další zase doufá, že současná starostka metropole Anne Hidalgová, bude v příštích volbách taktéž odstraněna.
Starosta druhého pařížského obvodu Jacques Boutault, představitel francouzské Strany zelených, se taktéž připojil na stranu lobbistů za ochranu krys. "Zákon stanovuje, že všechna zvířata jsou živé a vnímavé bytosti. Měli bychom se sami sebe ptát, proč potřebujeme krysy vyhladit," sdělil.
Krysí hody u Louvru
Nicméně mnoho Pařížanů je naopak přesvědčena o tom, že deratizace není příliš úspěšná.
Údajně i kvůli tomu, že směrnice Evropské unie omezují používání jedu. Tato pravidla zakazují posypávání prostranství peletami na hubení hlodavců, aby nedošlo ke kontaminaci domácích zvířat, vodních zdrojů a lidí.
Místo toho musí být jed umístěn v malých plastových krabičkách, což je podle specialistů na hubení škůdců méně účinné.
Everybody thinks #Paris is a romantic place to take your spouse. Wrong! #Paris has a #rodent problem. #Rats everywhere!
— خالد عبد الله (@KibnAbdullah) September 1, 2017
Krysy se tak objevují velmi často například v Tuilerijských zahradách u Louvru, kde se živí zbytky jídla, které zde zanechali turisté. Toho, že město okupují hlodavci si všímají nejen místní, ale také návštěvníci metropole. Na Twitteru se tak šíří mnoho fotek a videí ukazující pobíhající krysy v různých částech Paříže.
Paris 19, jeudi 24/08/2017 scène de rue, des rats côtoient les passants, #rats #Paris #Paris2024 #anneHidalgo #paris19 pic.twitter.com/E4cRBph5Jx
— sucriz (@SuzanneBento) August 26, 2017