Francouzský hrad je na prodej za 1300 korun. Ochránci památek lobbují na internetu za jeho záchranu

mdan
1. 9. 2017 16:03
Ruina v regionu Dordogne Château le Paluel má za sebou velmi barvitou historii. Za druhé světové války jej vyplenila nacistická armáda, v 60. letech se zde natáčel snímek Tetovaný s Jeanem Gabinem a Louisem de Funèsem a v 80. letech našli ve studni mrtvolu obchodníka s drogami. Hrad by teď ale chtěli zachránit milovníci památek. Potenciální zájemce lákají k nákupu akcií a založení společnosti, která by historický objekt zachránila a pozvedla.
Hrad Château le Paluel.
Hrad Château le Paluel. | Foto: Shutterstock

Pokud jste někdy toužili stát se hradními pány, nyní máte možnost. Francouzská společnost Adopte un château nabízí spoluvlastnictví hradu Château le Paluel na jihovýchodě země za příspěvek pouhých 50 eur (v přepočtu zhruba 1 300 korun).

Hrad z 15. století nacházející se v regionu Dordogne, který se během desítek let dostal do havarijního stavu, jde v září do aukce. Ochránci památek tak mají čas vybrat dostatek peněz pouze do 21. září. Informoval o tom server The Telegraph.

13 milionů korun a tisíce vlastníků

Cílem je vybrat 500 tisíc eur (více než 13 milionů korun). Cena hradu je sice jen 250 tisíc eur, stejně vysoká částka je však třeba na jeho opravu. Jednotliví dárci, vlastníci jedné nebo více akcií, by měli ustavit společnost s představenstvem, které by se scházelo pravidelně každý rok na valné hromadě.

Dárci by se také měli podílet na schválení výsledného návrhu rekonstrukce a rozhodnutí o využití hradu. Ať už se bude jednat o kulturní centrum nebo místo pro umělecké rezidence. "Chceme, aby se hrad stal symbolem kolektivního, tvůrčího vyjádření a samozřejmě, aby se zaměřil na zachování a šíření dědictví a kultury," uvedla společnost na crowdfundingovém webu Dartagnans.

Pokud nebude požadované množství peněz vybráno, bude dárcům celá částka vrácena. V pátek odpoledne se ale zakladatelům kampaně podařilo vybrat téměř 162 tisíc eur, které darovalo celkem 2233 lidí.

Osm ložnic a větrný mlýn k tomu

Objekt, jenž je klasifikován jako historická památka, má celkem osm ložnic, konírnu, větrný mlýn, jezírko, holubník a obklopují jej lesy a louky. Hrad po druhé světové válce zpustl poté, co jej obývali nacisté.

Château le Paluel se objevil například filmu Tetovaný (1968) z Jeanem Gabinem a Louisem de Funèsem. Jedna z postav ve filmu objekt při příjezdu označí za "ruinu". A podle rádia France Bleu se na dně studny u hradu našla v roce 1980 dokonce mrtvola bordeauxského obchodníka s drogami.

Objekt pak vlastnil až do roku 2007 francouzský lékař Jean Lassner. V roce 2010 jej vyklidil nový britský majitel, slibující jeho renovaci. Podnikatel však nebyl schopen splatit své dluhy, a tak dává hrad do aukce.

Zástupci Adopte un château tvrdí, že mnoho z 30 tisíc hradů ve Francii je opuštěných a jejich stav se tak stále více zhoršuje. Organizace byla založena v roce 2015 a momentálně spolupracuje s několika vlastníky zámků v departementech Loto, Gers a Allier. Nedávno také vybrali 30 tisíc eur na renovaci hradu Rochefort v Burgundsku.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy