Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Bitva u Beverwijk (1997)
Dne 23. března 1997 se odehrála jedna z nejtragičtějších událostí v historii nizozemského fotbalu. Na poli u dálnice A9 nedaleko města Beverwijk se střetly znepřátelené skupiny fotbalových chuligánů - F-Side podporující Ajax Amsterdam a S.C.F. fandící Feyenoordu Rotterdam. Celému incidentu předcházela menší potyčka z února 1997, kdy členové F-Side zaútočili na skupinu fanoušků Feyenoordu. Přestože byli fanoušci Ajaxu v přesile, museli se stáhnout. V následném televizním rozhovoru pak člen S.C.F. nazval F-Side "zbabělci", což vyvolalo touhu po odplatě.
V osudný den se na místě sešlo přibližně 150 příznivců Ajaxu a 250 fanoušků Feyenoordu. Obě strany se vyzbrojily baseballovými pálkami, noži, kladivy, řetězy a dalšími zbraněmi. Někteří účastníci byli pod vlivem alkoholu a drog. Malá skupina policistů, která byla na místě, nemohla vzhledem k přesile zasáhnout.
Bitva trvala pouhých pět minut. Feyenoord chuligáni obklíčili skupinu Ajaxu a rozpoutalo se brutální násilí. Na místě zůstali dva těžce zranění fanoušci Ajaxu - Fred Joos, který přežil s vážnými zraněními, a Carlo Picornie, 35letý veterán F-Side, který na následky zranění zemřel. Incident vedl k výraznému zpřísnění bezpečnostních opatření na nizozemských stadionech a k zákazu výjezdů hostujících fanoušků na vzájemné zápasy těchto klubů, který platí dodnes.