Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Bitka mezi punks a emo (Ciudad de México, 2008)
Bitku mezi pankáči a příznivci emo subkultury vyprovokoval televizní pořad na MTV Mexico Telehit, kde moderátor Kristoff zesměšňoval emo subkulturu nevhodnými poznámkami, například "Emo je pro lidi, kterým teprve začínají růst pubické chlupy". Násilnosti nezačaly přímo v Ciudad de México, ale první střet se odehrál ve městě Querétaro. Konflikt se poté přesunul do hlavního města, kde vyvrcholil známou bitvou na náměstí Glorieta Insurgentes.
Na místě se sešlo přibližně 200 mladých lidí z obou táborů, přičemž na scéně byl stejný počet policistů. Střet začal verbálními útoky a skandováním hesel, později přerostl ve fyzické potyčky, během nichž účastníci používali opasky a kameny jako zbraně. Punkeři vytvořili Movimiento Anti Emosexual, v překladu Hnutí proti emosexuálům, a obviňovali emo subkulturu z kopírování jejich stylu a nedostatku vlastní identity. Celá situace vedla k vytvoření "výborů pro toleranci" mezi subkulturami a vyvolala širší společenskou diskusi o diskriminaci mladých lidí.