V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.

Střet fanoušků Birmingham City a Leeds United (1985)

Poslední ligový zápas sezony mezi Birmingham City a Leeds United se konal 11. května 1985 na stadionu St. Andrews v Birminghamu. Násilnosti vypukly již před výkopem, kdy příznivci Leeds United začali ničit vybavení stadionu a házeli dřevěné panely a další předměty na hrací plochu. Situace se dramaticky zhoršila poté, co domácí Birmingham City vstřelil gól. Fanoušci obou týmů vtrhli na hřiště. Během nepokojů se zranilo přes 500 lidí, z toho 150 policistů. Nejhorší tragédií byla smrt patnáctiletého fanouška Leeds United Iana Hambridgeho, který zahynul po zřícení zdi, na niž policie zatlačila fanoušky během zásahu.

Tento incident se odehrál ve stejný den jako tragický požár na stadionu Bradford City, při kterém zahynulo 56 lidí. Násilnosti v Birminghamu byly součástí období vrcholícího fotbalového chuligánství v Anglii 80. let. Soudce Popplewell, který incident později vyšetřoval, přirovnal násilnosti spíše k "bitvě u Agincourtu než k fotbalovému zápasu". Premiérka Margaret Thatcherová následně vyzvala k tvrdým trestům pro fotbalové chuligány.

 

Právě se děje

Další zprávy