Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Střet skinheadů s antifašisty na nádraží Waterloo (1992)
Dne 12. září 1992 se odehrál jeden z největších střetů mezi antifašisty a neonacisty v historii Londýna, kterému se přezdívá bitva o Waterloo. Událost se odehrála na vlakovém nádraží Waterloo v jižním Londýně a v jeho okolí. Neonacistická organizace Blood and Honour plánovala uspořádat v Londýně velký koncert, kde měla vystoupit kontroverzní skinheadská kapela Skrewdriver spolu s dalšími kapelami. Koncert se měl konat v hospodě Yorkshire Grey v Elthamu v jihovýchodním Londýně.
Přibližně tisíc antifašistických aktivistů se shromáždilo na nádraží Waterloo s cílem zabránit příznivcům Blood and Honour v setkání a následné účasti na koncertě. Situace přerostla v násilné střety, které se rozšířily do okolních ulic.
Incident získal značnou mediální pozornost. Informovala o něm média nejen ve Velké Británii, ale i v USA, Řecku, Austrálii a Německu. Událost podnítila debatu v parlamentu o rostoucím fenoménu skinheadského hnutí.