V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.

Kenilworth Road Riot (1985)

Jeden z nejhorších incidentů fotbalového chuligánství v historii anglického fotbalu se odehrál 13. března 1985. V zápase šestého kola FA Cupu se střetly domácí Luton Town a Millwall na stadionu Kenilworth Road. I přesto, že Millwall předem varoval domácí klub a žádal o zavedení lístkového systému, Luton Town toto varování ignoroval. Tribuna Kenilworthu praskala ve švech. Někteří fanoušci dokonce seděli na konstrukci pro výsledkovou tabuli. Situace se dramaticky zhoršila, když stovky návštěvníků přelezly ploty a vtrhly na hřiště. Na domácí fanoušky začaly létat lahve, plechovky, hřebíky a mince. Výtržníci vytrhávali sedačky z tribuny Bobbers Stand a používali je jako zbraně.

Samotný zápas přerušili rozhodčí po 14 minutách. Luton nakonec zvítězil 1:0, ale po závěrečném hvizdu vypuklo skutečné peklo. Hráči obou týmů sprintovali do šaten. Fanoušci Millwallu znovu vtrhli na hřiště a začali házet vytrhané sedačky na policisty. Celkem zranili 81 lidí. Jeden ze zasahujících policistů, seržant Colin Cook, dostal betonovým blokem do hlavy a přestal dýchat. Naštěstí mu pomohl kolega, i když to během záchrany také pěkně schytal.

 

Právě se děje

Další zprávy