Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
UEFA Cup finále riots (2000)
Celý příběh začal 5. dubna 2000 v Istanbulu tragickou smrtí dvou fanoušků Leeds United, Christophera Loftuse a Kevina Speighta. Den před semifinálovým zápasem UEFA Cupu mezi Leeds United a Galatasaray se střetli angličtí a turečtí fanoušci na náměstí Taksim. Situace rychle eskalovala a skončila smrtelnými bodnutími.
O měsíc později, 17. května 2000, se v Kodani mělo odehrát finále UEFA Cupu mezi Arsenalem a Galatasaray. Toto utkání se však zapsalo do historie především kvůli násilným střetům mimo stadion. Členové chuligánských skupin Arsenalu, posíleni příznivci dalších anglických klubů včetně Chelsea, Leedsu, Rangers a dalších, přijeli do Kodaně s cílem pomstít smrt fanoušků Leeds United.
Násilí začalo už brzy ráno v jednom z barů, kde pobodali fanouška Arsenalu. Později se příznivci Galatasaray shromáždili na náměstí před radnicí. Situace eskalovala, když asi 500 anglických fanoušků zaútočilo na turecké příznivce. V následné 45minutové řeži účastníci použili železné tyče i nože. Policie nasadila slzný plyn a psy, aby situaci dostala pod kontrolu. Bilance střetů byla děsivá: 19 zraněných, včetně čtyř pobodaných osob, a 60 zatčených. Mezi zadrženými bylo 19 Britů, 36 Turků a další fanoušci ze Švédska, Německa a Nizozemska.