Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Skinheads vs. anarchisté (Praha, 2007)
Praha se 10. listopadu 2007 stala dějištěm dramatických událostí, kdy pravicoví extremisté plánovali pochod židovskou čtvrtí na výročí křišťálové noci. Tento záměr vyvolal silnou reakci antifašistických skupin a vedl k jednomu z největších střetů mezi subkulturami v novodobé historii Prahy.
Do ulic Prahy vyrazilo přibližně 400 pravicových extremistů a asi tisícovka jejich odpůrců, převážně anarchistů. Policie se snažila oddělit obě skupiny, ale i přesto došlo k několika brutálním střetům. Nejintenzivnější potyčka proběhla u Právnické fakulty, kde jeden z neonacistů použil plynovou pistoli proti svým odpůrcům.
Bezpečnostní složky nasadily těžkooděnce a jízdní policii, aby zabránily větším střetům. Celá operace stála přibližně 15 milionů korun. Policisté zadrželi 296 osob, z nichž 96 byli cizinci, především ze Slovenska. U zadržených našli různé zbraně včetně obušků, nožů a dokonce podomácku vyrobených výbušnin. Přestože se neonacistům nepodařilo uskutečnit plánovaný pochod židovskou čtvrtí, incident se zapsal do historie jako jedna z největších pouličních bitek v Praze po roce 1989.