Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Skinheads vs. anarchisté (90. léta)
Začátek 90. let byl v České republice obdobím významných společenských změn. Po pádu komunistického režimu se začalo velmi aktivně formovat anarchistické hnutí, které navazovalo na předválečné tradice. Současně s tím se objevily i první neonacistické skupiny. Jeden z prvních velkých střetů se odehrál 30. května 1991 před pražským výstavištěm během demonstrace proti takzvané Jubilejní výstavě. Další významná konfrontace proběhla 14. března 1992 během demonstrace k výročí nacistické okupace Československa.
Nejznámější a nejdramatičtější střet se odehrál 1. května 1992 na Letné v Praze. Anarchisté, kteří se původně sešli na Střeleckém ostrově, se střetli s neonacisty u bývalého Stalinova pomníku. Střet byl mimořádně násilný - došlo k použití zápalných lahví, střelbě z pistole a mnoho účastníků skončilo v nemocnici. Zajímavým aspektem těchto střetů byl přístup policie. Ta v počátcích 90. let často zaujímala sporný postoj - zatímco k projevům neonacistů, včetně hajlování a rasistických hesel, byla tolerantní, proti anarchistům zasahovala razantně. Při střetu na Letné v roce 1992 bylo zatčeno 58 anarchistů.