V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.

Tragédie na stadionu Heysel (29. května 1985)

Tragédie na stadionu Heysel představuje jeden z nejtemnějších okamžiků v historii evropského fotbalu. Ve středu 29. května 1985 se mělo odehrát prestižní finále Poháru mistrů evropských zemí mezi anglickým Liverpoolem FC a italským Juventusem Turín. Stadion Heysel v Bruselu byl již tehdy v žalostném stavu. Inspekce UEFA trvala pouhých 30 minut a přehlédla závažné bezpečnostní nedostatky. Zdi byly z dutých tvárnic, které se daly snadno rozbít, a oddělení jednotlivých sektorů zajišťovalo pouze chatrné pletivo.

Hodinu před výkopem začaly mezi fanoušky létat kameny a další předměty. Situace se vyhrotila, když skupina liverpoolských fanoušků prorazila bariéru a zaútočila na italské příznivce v takzvané neutrální zóně. Vyděšení fanoušci Juventusu se snažili uniknout, ale dav je přitlačil ke zdi stadionu. Pod tlakem panicky prchajících lidí se zeď zhroutila. V nastalém chaosu zahynulo 39 lidí a více než 600 jich bylo zraněno. Většinu obětí tvořili italští fanoušci, mezi mrtvými byli také Belgičané, Francouzi a jeden Ir. Na stadionu tehdy zemřely i dvě děti.

UEFA potrestala anglické kluby pětiletým zákazem startu v evropských pohárech, Liverpool dokonce zákazem šestiletým. Čtrnáct liverpoolských fanoušků dostalo trest za neúmyslné zabití. Tragédie přispěla k zásadním změnám v bezpečnostních opatřeních na fotbalových stadionech po celé Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy