Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Válka sheffieldských gangů (1923-1925)
V poválečném Sheffieldu roku 1923 se rozhořel brutální konflikt, jehož hlavními aktéry byli George Mooney a Sam Garvin se svými skupinami. Kořeny sváru sahají do období první světové války, kdy v Sheffieldu vzkvétal hazardní průmysl díky pravidelným mzdám horníků a ocelářů. Po válce však přišla ekonomická krize, nezaměstnanost stoupla a zisky z hazardu se výrazně snížily. George Mooney se v roce 1923 rozhodl vyloučit většinu členů ze své organizace, aby si udržel větší podíl ze zisků.
Vyloučení členové se pod vedením Sama Garvina zformovali do skupiny zvané Park Brigade a rozpoutali nelítostný boj o území. Ulicemi Sheffieldu se valila vlna násilí. Útočilo se břitvami, železnými tyčemi a bodáky.
Situace vyvrcholila v roce 1925 vraždou Williama Plommera, který se stal obětí konfliktu spíše náhodou. Za tento čin šli do vězení bratři Fowlerovi, následovníci Sama Garvina. Jako reakci na eskalující násilí vytvořil tehdejší policejní náčelník John Hall-Dalwood speciální policejní jednotku Special Duty Squad, která měla za úkol potlačit činnost gangů. Tato jednotka, přezdívaná Flying Squad, byla natolik úspěšná, že když v roce 1928 ukončila svou činnost, gangy už prakticky neexistovaly.