Bartošovice - Putování orlích mláďat ze záchranné stanice v Bratošovicích pokračuje. Ovšem naposledy v zajetí, v bednách a po zemi.
Pokud vše půjde dobře, za pět týdnů už se poprvé rozletí nad strání v Beskydech, kam se právě přesunuli.
Tým Petra Orla ze stanice v Bartošovicích sem do takzvané vypouštěcí voliéry přivezl mladou orlici Isabelu a dva samečky Charlieho a Jakuba.
Tady budou dravci žít přibližně do poloviny srpna, aby si zvykli na volnou přírodu, les a blízkost svobody. Z voliéry vysoko na stráni budou sledovat krajinu, aby si ji vryli do paměti, jako si orli odrostlí v původním hnízdě pamatují místo, kde přišli na svět.
Isabela, Charlie a Jakub však nejsou jediní, kdo se teď v lese zabydluje. Ze záchranné stanice v Zázrivé na Slovensku přivezl Metoděj Macek také mladou samičku, které dal jméno Kika.
Čtěte více: Jak se čekalo na jména mladých orlů
Všechna mláďata se vylíhla v horách na Slovensku, každé z nich vždy jako mladší ze dvou sourozenců. Kdyby je ochranáři nevybrali, tihle orli by nepřežili. Starší mládě v jednom hnízdě totiž to mladší v prvních dnech po vylíhnutí zabije.
![Speciál Aktuálně.cz](http://cdn.xsd.cz/resize/a3a4e014ef9d3b248ff018bb62df2306_resize=576,432_.jpg?hash=eefb6505955bb419221dd99aa8b557d4)
Letos je nejstarší Kika
"Kika je z letošních mláďat nejstarší," představuje mladou samici šéf projektu Petr Orel. Po vybrání z hnízda zůstala v Zázrivé na Slovensku, kde se o ni starala stará orlice.
Tu Metoděj Macek zachránil, když ji ránou z pušky poranil pytlák tak, že by ve volné přírodě nepřežila.
Dvě samice a dva samci jsou už třetí skupinou orlů skalních, kteří vypouštěcí voliéru od roku 2006 obývají. Dosud tady Petr Orel a jeho kolegové úspěšně vypustili sedm orlů skalních a pokud vše půjde podle plánu, měli by v budoucnu orli v Beskydech zahnízdit.
Česko je totiž jednou z posledních zemí v Evropě, kde zatím tenhle královský dravec ve volné přírodě nehnízdí, protože ho lidé vyhubili.
Oproti loňskému roku letos ochranáři nevyvezli do voliéry starou samici Dinu, která se v Bartošovicích o mláďata starala. "Pro starou paní by to byla příliš velká zátěž, změna a stres. A my potřebujeme, aby Dina byla co nejvíce v pohodě," vysvětlil Petr Orel.
Dina je totiž v projektu klíčovou postavou. Od prvního okamžiku, kdy ornitologové přivezli ze Slovenska do Bartošovi mláďata, se o ně Dina starala, krmila je a učila vše tak, jako to dělají vlastní matky v divokých hnízdech.
Od této chvíle už se však mláďata musí ve voliéře bez svých adoptivních matek obejít. Také v kontaktu s lidmi, kteří je v lese stráží, krmí a pozorují, budou co nejméně. V půlce srpna mají vyletět do volné přírody a k tomu se musí naučit samostatnosti.