Facebook zrušil Opráski, po stížnosti autora je vrátil. Jzme spjět!, hlásí tvůrce

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 22. 3. 2019 16:09
Facebook nejprve zablokoval, poté zakázal a pak znovu obnovil oblíbené facebookové stránky Opráski sčeskí historje, plné nekorektního (avšak nikoli nenávistného) komiksového humoru o české historii a současnosti. Vadil díl o Hitlerovi a slovenském nacionalistickém politikovi a knězi Jozefu Tisovi. Čeští fanoušci se bouřili a autor se proti zákazu odvolal. "Sprostá slova bych chápal, ale že někoho uráží nedostatek úcty k válečným zločincům a Facebook mu hned vyhoví, to překvapí, řekl Aktuálně.cz autor.
Autor "jaz" se svým populárním komiksem Opráski sčeskí historje.
Autor "jaz" se svým populárním komiksem Opráski sčeskí historje. | Foto: ČTK

Facebookové stránce Oprásků se stal na čas osudný komiks o Adolfu Hitlerovi a slovenském nacionalistickém politikovi a knězi Jozefu Tisovi. V něm Hitler nabádá v roce 1939 Tisa, aby vyhlásil samostatný slovenský stát a vykašlal se na Čechy.

V komiksu se objeví i pomník "Největšího Slováka" Tisa, jehož tvar připomíná penis. Autor tím naráží na skutečnost, že Tiso i přes svůj punc válečného zločince figuroval v anketě o Největšího Slováka, než ho organizátoři vyřadili.

Autor Oprásků posléze zveřejnil obrázek s Tisem na Instagramu a napsal: "Za tento přízpjěveg bil Ůstafu zablokvoán na tři dňi příztub k Fabecookovímu účtu." Jenže nezůstalo jen u banu. "Dnez Facelok srušil stránku Opráski. Kikoťi," informoval v pátek na Instagramu tvůrce, jenž si říká "jaz". 

"Nadšený z toho nejsem, samozřejmě. Je to přes šest let práce a budování nějaké komunity. Říkám na to, že ne blbost, ale tupost světem vládne a tohle je výsledek toho, pokud se aplikuje politická hyperkorektnost bez znalosti kontextu," sdělil Aktuálně.cz autor v momentě, kdy byly stránky kvůli zásahu administrátora Facebooku nedostupné.

Jak dále uvedl, přijde mu absurdní, že zákaz přišel za opráski, které si dělaly legraci z Hitlera s Tisem a z cenzury na Facebooku.

"No, řekněme, že za sprostá slova bych to chápal víc, ale že někomu uráží jemnocit nedostatek úcty k válečným zločincům a Facebook tomu promptně vyhoví, pravděpodobně nějakým brigádníkem v offshore centru, to přeci jenom překvapí," glosoval důvody jaz. 

Krátce po dokončení rozhovoru a po první vlně negativních reakcí však  tato sociální síť Marka Zuckerberga opět stránky zpřístupnila. "Inu, nečekal jsem, že Facebook tak rychle zareaguje, ale jsem rád, že to evidentně kontroloval živý člověk. Tak uvidíme, jestli to vydrží," vyjádřil se pro Aktuálně.cz jaz.

Tato internetová služba se podle něj chová "tupě". Uznává nicméně, že se jedná o soukromou společnost a jsou to její pravidla. "Komu se to nelíbí, ať si trhne nohou. Na třetí stranu je na něm zase přes miliardu lidí a ta síť má ohromnou moc určovat veřejné mínění. A myslím si, že tohle, bez ohledu na to, co se stalo mojí stránce, dělá Facebook ohromně špatně už strašně dlouhou dobu."

Foto: Opráski sčeskí historje
Foto: Opráski sčeskí historje

Dycky Opráski!

"Pray for Opráski sčeskí historje! Ochutnávka toho, jak automatické filtry mohou ničit a omezovat kulturu a svobodu, je tady. Zachraňme internet před články 11 a 13! Již zítra po celé republice," vyzývají v této souvislosti piráti a zvou na demonstrace proti Směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu, za kterou stojí Evropský parlament a Evropská rada.

Česká veřejnost, jež si Opráski oblíbila, se začala proti dočasně vypnutým stránkám bouřit. Nechápala, proč Facebook zakáže humor nekorektní, ale přitom nikoli nenávistný nebo podněcující k nenávisti a naproti tomu často ponechává bez povšimnutí otevřeně nenávistné příspěvky a komentáře .

Sociálními sítěmi se šířily příspěvky jako "Dycky Opráski!", "Je suis Opráski" či návrh, aby lidé založili stranu SPO - Stranu přátel Oprásků.

Za všechny vyjádřil absurdní podoby cenzury cestovatel Dan Přibáň na své facebookové stránce:

"Pokud chtějí sociální sítě filtrovat obsah, musí to dělat lidé se znalostí jazyka a reálií. Sociální sítě vydělávají na informacích o uživatelích dost na to, aby jim zajistili podporu, která nedělá stupidní chyby. Pak stačí, aby pár aktivních občanů nahlásilo něco na hraně (a tací se najdou ve všech skupinách), hlášení přišlo nějakému nešťastnému indickému zaměstnanci (podpora Facebooku pro střední Evropu sídlí, pokud vím, v Indii) a indický správce to blokne, protože fašisti a penisy."

Autor Oprásků byl ještě v pátek po obědě k obnovení stránek skeptický, nicméně Aktuálně.cz řekl, že o něj bude usilovat a mezitím zřídí náhradu. "Co si budeme povídat, bůhví kdo to bude posuzovat, jestli vůbec a jak. Facebook totiž na komunikaci s uživateli skoro dokonale kašle."

Nakonec ale vše vzalo rychlý obrat a jaz mohl na své "faceblokové" stránce spokojeně konstatovat: "Jzme spjět!"

Video: Na dějiny mám jediný správný pohled, kreslím je pro divné lidi, říká autor Oprásků sčeskí historje

Hlavním cílem našeho ústavu je zlepšení pověsti Zmikunda Lucembruskýho, říká autor Oprásků Jaz. Dodává, že historici jeho komiks vítají, jsou údajně rádi, že se o jejich oboru vůbec mluví. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy