Od Cimrmana po Křižíka. Pošta nabízí pohlednice s karikaturami českých vědců a vědkyň

Česká endokrinoložka Jiřina Čížková je průkopnicí dětské endokrinologie.
Karikatury vznikly v rámci projektu Otevřená věda před dvěma lety. "Jejím cílem je představit především mladší generaci české vědce a vědkyně netradiční formou," uvádí zástupci Akademie věd. Na obrázku je Prokop Diviš.
Tento obrázek zachycuje významnou českou vědkyni, lékařku a biochemičku Gerty Theresu Cori. Lékařskou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze dokončila v roce 1920. Pak se odstěhovala nejprve do Vídně a dva roky nato kvůli sílícímu antisemitismu do USA. Zde nejprve působila ve Státním ústavu pro výzkum zhoubných nemocí, později jako profesorka farmakologie a biochemie na Washingtonské univerzitě.
Mezi významnými osobnostmi nechybí ani recesistická smyšlená postava "největšího Čecha" Járy Cimrmana, objevitele slepých uliček ve vědě.
V oblasti české egyptologie byla význačnou osobností Ludmila Matiegková. Lovosická rodačka se i díky podpoře svých rodičů stala významnou badatelkou, spisovatelkou a pedagožkou především v oblasti starověkých dějin Orientu. Zemřela v roce 1960.
Foto: Přemek Ponáhlý, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, Česká pošta
Magazín Magazín, Akademie věd ČR
22. 9. 2018 8:30
Akademie věd ve spolupráci s ilustrátorem Přemkem Ponáhlým a Českou poštou připravila sérii známek a pohlednic s karikaturami českých vědců a vědkyň. Pohledy lze poslat pomocí poštovní aplikace Pohlednice Online. „Pohlednice Online s vědeckými motivy budou dostupné ve vybraných termínech až do konce února příštího roku. Pro každé období jsme připravili jiný motiv, který vychází z vizuálů výstav o českých vědcích a vědkyních,“ upřesnila Marta Dlouhá z Divize vnějších vztahů Střediska společných činností Akademie věd ČR. Ve výběrů vědkyň, vědců a jejich vynálezů nechybí ani Cimrman a jeho bikiny.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 22 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy