Od Cimrmana po Křižíka. Pošta nabízí pohlednice s karikaturami českých vědců a vědkyň

Česká endokrinoložka Jiřina Čížková je průkopnicí dětské endokrinologie.
Karikatury vznikly v rámci projektu Otevřená věda před dvěma lety. "Jejím cílem je představit především mladší generaci české vědce a vědkyně netradiční formou," uvádí zástupci Akademie věd. Na obrázku je Prokop Diviš.
Tento obrázek zachycuje významnou českou vědkyni, lékařku a biochemičku Gerty Theresu Cori. Lékařskou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze dokončila v roce 1920. Pak se odstěhovala nejprve do Vídně a dva roky nato kvůli sílícímu antisemitismu do USA. Zde nejprve působila ve Státním ústavu pro výzkum zhoubných nemocí, později jako profesorka farmakologie a biochemie na Washingtonské univerzitě.
Mezi významnými osobnostmi nechybí ani recesistická smyšlená postava "největšího Čecha" Járy Cimrmana, objevitele slepých uliček ve vědě.
V oblasti české egyptologie byla význačnou osobností Ludmila Matiegková. Lovosická rodačka se i díky podpoře svých rodičů stala významnou badatelkou, spisovatelkou a pedagožkou především v oblasti starověkých dějin Orientu. Zemřela v roce 1960.
Foto: Přemek Ponáhlý, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, Česká pošta
Magazín Magazín, Akademie věd ČR
22. 9. 2018 8:30
Akademie věd ve spolupráci s ilustrátorem Přemkem Ponáhlým a Českou poštou připravila sérii známek a pohlednic s karikaturami českých vědců a vědkyň. Pohledy lze poslat pomocí poštovní aplikace Pohlednice Online. „Pohlednice Online s vědeckými motivy budou dostupné ve vybraných termínech až do konce února příštího roku. Pro každé období jsme připravili jiný motiv, který vychází z vizuálů výstav o českých vědcích a vědkyních,“ upřesnila Marta Dlouhá z Divize vnějších vztahů Střediska společných činností Akademie věd ČR. Ve výběrů vědkyň, vědců a jejich vynálezů nechybí ani Cimrman a jeho bikiny.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy