Vrchním mazlíčkem bude poprvé kočka. Jaká byla zvířata českých prezidentů?

Vrchním mazlíčkem bude poprvé kočka. Jaká byla zvířata českých prezidentů?
V úřadu vrchního mazlíčka Hradu Micka vystřídá devítiletého zlatého retrívra. Miloš Zeman a jeho žena Ivana ho v roce 2013 dostali od dcery a první dáma pro něj vybrala jméno podle jedné z hlavních postav knihy Pýcha a předsudek, pana Darcyho.
Doposud nejslavnějším psem v historii úřadu byla fena Ďula, kterou si do zahrad Pražského hradu přivedli Olga a Václav Havlovi. Podle slov tehdejšího prezidenta kníračka "neměla žádnou úctu ani před ústavními činiteli".
Ze starších fotografií, kde je Marie Kaiserová Zápotocká s dětmi, ale vyplývá, že rodina měla v minulosti i loveckého erdelteriéra.
Sám Masaryk neměl ke zvířatům moc blízko. Spisovatel Karel Čapek v knize Hovory s TGM píše, že mu v tom vadil "až příliš vyvinutý smysl pro tělesnou čistotu". Nově zřízený demokratický úřad se ale tomu monarchistickému podobal tím, že hlava úřadu musela umět jezdit v kočáře i v sedle. Masaryk si jako prezidentského koně vybral Hektora, později do stáda přibyli Cigán, Gejša, Ind a Oiseau 28. 
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 2. 2023 19:36
Kočka manželů Pavlových se stala hvězdou předvolební prezidentské kampaně. Desetiletou Micku si lidé tiskli na trička i ručně vyrobené transparenty. Pokud si ji prezidentský pár vezme do některé z hradních rezidencí, bude vůbec první kočkou v historii úřadu. Doposud nejznámějším mazlíčkem Hradu byla kníračka Ďula Olgy a Václava Havlových. Psa si do úřadu vzal i Zeman, Hácha, Svoboda nebo Beneš.

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk neměl ke zvířatům moc blízko. Spisovatel Karel Čapek v knize Hovory s T.G.M píše, že mu v tom vadil "až příliš vyvinutý smysl pro tělesnou čistotu". Nově zřízený demokratický úřad se ale tomu monarchistickému podobal tím, že hlava úřadu musela umět jezdit v kočáře i v sedle. Masaryk si jako prezidentského koně vybral Hektora, později do stáda přibyli Cigán, Gejša, Ind a Oiseau 28. 

Dobře urostlý, symetrický hřebec Hektor byl pýchou Masaryka a často se s ním nechával fotit. Před každou vyjížďkou mu dával kostku cukru. "To není odměna," říkával prezident návštěvám. "Ale já bych chtěl, aby se ten kůň na vyjížďku taky těšil," píše Čapek.

Masarykův nástupce Edvard Beneš a první dáma Hana Benešová měli také koně a k tomu i dva psy. Prvním byl velšteriér, druhým německý ovčák, kterého Benešovi dostali od chovatele Františka Czerného z Kravař. Ze stejného chovu pocházela i fena Adolfa Hitlera jménem Blondi.

Také prezidenti Antonín Zápotocký, Emil Hácha a Ludvík Svoboda venčili v zahradách Hradu ovčáky. Havlovi si do prezidentského domečku přivedli kníračku Ďulu, která podle slov tehdejšího prezidenta "neměla žádnou úctu ani před ústavními činiteli". Ďula dožila u Havlovy hospodyně, nesnesla se totiž s boxerkami Sugar a Madlenkou, které do rodiny přivedla Dagmar Veškrnová. 

Václav Klaus neměl žádné zvíře a neměl by ho pravděpodobně ani Miloš Zeman, kdyby mu jeho dcera v roce 2013 nedarovala zlatého retrívra. Manželka prezidenta psa pojmenovala po panu Darcym z knihy Pýcha a předsudek. Zeman o něm v minulosti řekl, že mu v prvních měsících "sežral lososa a rozkousal boty."

Podívejte se na fotografie mazlíčků československých a českých prezidentů. 

 

Právě se děje

Další zprávy