Vrchním mazlíčkem bude poprvé kočka. Jaká byla zvířata českých prezidentů?

Vrchním mazlíčkem bude poprvé kočka. Jaká byla zvířata českých prezidentů?
V úřadu vrchního mazlíčka Hradu Micka vystřídá devítiletého zlatého retrívra. Miloš Zeman a jeho žena Ivana ho v roce 2013 dostali od dcery a první dáma pro něj vybrala jméno podle jedné z hlavních postav knihy Pýcha a předsudek, pana Darcyho.
Doposud nejslavnějším psem v historii úřadu byla fena Ďula, kterou si do zahrad Pražského hradu přivedli Olga a Václav Havlovi. Podle slov tehdejšího prezidenta kníračka "neměla žádnou úctu ani před ústavními činiteli".
Ze starších fotografií, kde je Marie Kaiserová Zápotocká s dětmi, ale vyplývá, že rodina měla v minulosti i loveckého erdelteriéra.
Sám Masaryk neměl ke zvířatům moc blízko. Spisovatel Karel Čapek v knize Hovory s TGM píše, že mu v tom vadil "až příliš vyvinutý smysl pro tělesnou čistotu". Nově zřízený demokratický úřad se ale tomu monarchistickému podobal tím, že hlava úřadu musela umět jezdit v kočáře i v sedle. Masaryk si jako prezidentského koně vybral Hektora, později do stáda přibyli Cigán, Gejša, Ind a Oiseau 28. 
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 2. 2023 19:36
Kočka manželů Pavlových se stala hvězdou předvolební prezidentské kampaně. Desetiletou Micku si lidé tiskli na trička i ručně vyrobené transparenty. Pokud si ji prezidentský pár vezme do některé z hradních rezidencí, bude vůbec první kočkou v historii úřadu. Doposud nejznámějším mazlíčkem Hradu byla kníračka Ďula Olgy a Václava Havlových. Psa si do úřadu vzal i Zeman, Hácha, Svoboda nebo Beneš.

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk neměl ke zvířatům moc blízko. Spisovatel Karel Čapek v knize Hovory s T.G.M píše, že mu v tom vadil "až příliš vyvinutý smysl pro tělesnou čistotu". Nově zřízený demokratický úřad se ale tomu monarchistickému podobal tím, že hlava úřadu musela umět jezdit v kočáře i v sedle. Masaryk si jako prezidentského koně vybral Hektora, později do stáda přibyli Cigán, Gejša, Ind a Oiseau 28. 

Dobře urostlý, symetrický hřebec Hektor byl pýchou Masaryka a často se s ním nechával fotit. Před každou vyjížďkou mu dával kostku cukru. "To není odměna," říkával prezident návštěvám. "Ale já bych chtěl, aby se ten kůň na vyjížďku taky těšil," píše Čapek.

Masarykův nástupce Edvard Beneš a první dáma Hana Benešová měli také koně a k tomu i dva psy. Prvním byl velšteriér, druhým německý ovčák, kterého Benešovi dostali od chovatele Františka Czerného z Kravař. Ze stejného chovu pocházela i fena Adolfa Hitlera jménem Blondi.

Také prezidenti Antonín Zápotocký, Emil Hácha a Ludvík Svoboda venčili v zahradách Hradu ovčáky. Havlovi si do prezidentského domečku přivedli kníračku Ďulu, která podle slov tehdejšího prezidenta "neměla žádnou úctu ani před ústavními činiteli". Ďula dožila u Havlovy hospodyně, nesnesla se totiž s boxerkami Sugar a Madlenkou, které do rodiny přivedla Dagmar Veškrnová. 

Václav Klaus neměl žádné zvíře a neměl by ho pravděpodobně ani Miloš Zeman, kdyby mu jeho dcera v roce 2013 nedarovala zlatého retrívra. Manželka prezidenta psa pojmenovala po panu Darcym z knihy Pýcha a předsudek. Zeman o něm v minulosti řekl, že mu v prvních měsících "sežral lososa a rozkousal boty."

Podívejte se na fotografie mazlíčků československých a českých prezidentů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy