Nejlepší fotografky roku: jedna zkoumá vraždu otce, jiná těhotná dvojčata

Nejlepší fotografky roku: jedna zkoumá vraždu otce, jiná těhotná dvojčata
Jodie Batemanová: Můj hidžáb má hlas - Revisited. Série autoportrétů a portrétů ukazuje život a zkušenosti muslimských žen z autobiografické perspektivy. "Je nezbytné naslouchat hlasům muslimských žen, protože jsou často umlčovány a mluví za ně muži. Možnost vyjádřit se z vlastní perspektivy je pro ně zásadní," konstatuje Batemanová. Snímek ze série oceněné v soutěži Female in Focus.
Lebo Thokaová: Reeva Steenkampová. Snímek vznikl jako připomínka smrti modelky Reevy Steenkampové, kterou na Valentýna třemi výstřely zabil  její přítel, atlet Oscar Pistorius. Steenkampová zemřela v roce 2013 ve věku 29 let, Pistorius tehdy skončil v jihoafrickém vězení. Oceněný snímek ze soutěže Female in Focus 2021 v kategorii jednotlivých fotografií.
Paola Jiménez Quispeová: Pravidla boje. Projekt vychází ze zážitků autorky, jejíž otec byl brutálně zavražděn v roce 1988. V té době jí bylo pět let. "Jednoho dne jsem si na Googlu vyhledala jméno mého otce a narazila jsem na článek s názvem Krvavé časy: Nekontrolovatelná vlna vražd, únosů a loupeží zasáhla Limu. V tom článku jsem našla fotografii z místa činu. Otec byl celý od krve na sedadle spolujezdce ve svém autě. Poznala jsem i jeho tričko, ve kterém jsem ho jako dítě vídala," říká autorka. Snímek ze série oceněné v soutěži Female in Focus.
Thandiwe Muriuová: Camo (krása a velikost nepatří jen bohům). Snímek je inspirován korálky, které keňská fotografka v dětství nosila ve vlasech a velmi si jich cenila. Oceněný snímek ze soutěže Female in Focus 2021 v kategorii jednotlivých fotografií.
Foto: Imogen Freeland, Female in Focus 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 10. 2021 12:31
Fotografka Thandiwe Muriuová se zaměřila na krásu a individualitu keňských žen. Paola Jiménez Quispeová z Peru nafotila soubor, ve kterém zkoumá okolnosti, za nichž byl zavražděn její otec. A Imogen Freelandová ukazuje příběh jednovaječných dvojčat, která dokonce i otěhotněla ve stejnou dobu. Takové jsou snímky ze světové soutěže fotografek Female in Focus.

Soutěž Female in Focus si vydobyla prestiž, přestože je relativně nová. Letos vstoupila teprve do svého třetího ročníku. Stojí za ní vydavatel časopisu British Journal of Photography (tedy společnost 1854 Media). "Soutěž byla poprvé vyhlášena v roce 2019 v reakci na ohromující genderovou nerovnováhu ve fotografii. V celosvětovém měřítku tvoří 70 až 80 procent studentů fotografie ženy. Mezi profesionálními fotografy je pak ovšem jen 13 až 15 procent žen," uvádějí pořadatelé. Rozhodli se tedy vytvořit soutěž jen pro ženy, která by propagovala jejich práci a ukazovala jejich pohled na svět. 

"Je nesmírně důležité řešit genderovou nerovnost v tomto odvětví," uvedla Sophie  Collinsová ze společnosti MBP (prodejce použité fotografické techniky), která je hlavním sponzorem soutěže.

Předchozí ročníky přinesly velice silné příběhy a pro ten letošní to platí také. K těm nejpůsobivějším bezesporu patří osobní výpověď Paoly Jiménez Quispeové z Peru. Její soubor, oceněný v kategorii fotografických sérií, se jmenuje Pravidla boje. Fotografka se jeho prostřednictvím snaží vyrovnat se smrtí otce. Byl zavražděn v roce 1998 v autě na ulici - policie ho našla na sedadle, v kaluži krve. 

"O několik let později jsem se jeho vraždou začal podrobně zabývat. Chtěla jsem o něm vědět víc. Našla jsem předměty, které měl u sebe, když umíral; vyvolala jsem svitky filmu, které po něm zůstaly, a prošla jsem si jeho videonahrávky, policejní dokumenty i jeho zápisník. Fotografie, které pořídil, a jeho zápisky jsem zkombinovala s mými snímky, které jsem pořídila při pátrání po okolnostech jeho vraždy," vysvětluje fotografka.

Mezi oceněnými pracemi dále najdeme dojemný pohled Imogen Freelandové na mateřství, Marzena Hansová upozorňuje na fenomén "společenské neviditelnosti" žen v přechodu a Thandiwe Muriuová zase třeba ukazuje krásu keňských žen a oslavuje jejich individualitu. 

Vítězky vybrala mezinárodně uznávaná porota, v níž zasedly mimo jiné ředitelka fotografického oddělení časopisu New Yorker Joanna Milterová, zakladatelka a ředitelka Mezinárodního archivu fotografek Aldeide Delgadová nebo šéfredaktorka časopisu WePresent Holly Fraserová. 

Letošní vítězky soutěže Female in Focus:

Kategorie jednotlivých snímků: Imogen Freelandová, Stephanie Noritzová, Natalia Garciaová, Clancy Gebler Daviesová, Bailey Quinlainová, Anouchka Renaud Ecková, Marzena Hansová, Maryam Khastooová, Layla Sailorová, Kali Spitzerová, Yushi Liová, Thandiwe Muriuová, Lebo Thokaová, Annie Tobinová, Joanna Musialová,  Orna Naorová, Teri Varholová, Paola Vivasová, Virginia Woods-Jacková. (Kompletní přehled vítězných fotografií najdete pod tímto odkazem, v naší fotogalerii jsou pouze vybrané ukázky).
Kategorie fotosérií: Jodie Batemanová, Paola Jiménez Quispeová

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Platební systém eKasa od O2 končí

Platební systém eKasa od operátora O2 ke 25. říjnu skončí. Operátor na svém webu oznámil, že služba bude ukončena z technických důvodů. Blíže to firma neupřesnila.

Služba eKasa byla původně lídrem trhu s evidenčními pokladnami a měla asi 20 000 klientů. Podle serveru E15.cz má ale nyní zhruba 3000 klientů. Mluvčí O2 Markéta Gasiorovičová k ukončení služby řekla, že eKasa, která patřila dlouhou dobu mezi přední pokladní systémy v Česku, vyčerpala po čtyřech letech svůj potenciál a dodavatel řešení nedokázal přijít s dlouhodobou produktovou vizí.

Zbývajícím klientům nabízí O2 přechod na systém firmy Storyous spojený s nákupem nových pokladen. Před koncem eKasy si musí podnikatelé zálohovat data, protože po ukončení služby v pondělí už to podle O2 nebude možné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy