Vede leteckou firmu, jako pilot zachraňuje životy. Pro orgán letím i v noci, říká

Vede leteckou firmu, jako pilot zachraňuje životy. Pro orgán letím i v noci, říká
Jeho společnost Aeropartner provozuje malé tryskáče. Vozí nejen byznysmeny, ale také ve speciálních inkubátorech miminka na rychlé transplantace či orgány od dárce k příjemci. "Bohužel ale neexistuje celoevropská dohoda o výměně orgánů, nýbrž množství oddělených a vzájemně nespolupracujících středisek. A tak se stane, že někde pohřbí tělo s orgány, které by mohly pomoci nebo zachránit život třeba i několika lidem," upozorňuje Richard Santus.
Ačkoliv je zakladatelem a šéfem společnosti, když to nejde jinak a je potřeba v noci dojet pro orgán s transplantačním týmem a s orgánem k příjemci do nemocnice, vzbudí operátor jeho. "Dokud jsem ještě rozespalý, tak mrmlám, ale když promnu zrak, už jsem s tím smířený a připravený k pracovnímu úkolu," líčí.
Jeho firma se také specializuje na destinace, kam normální letadla nelétají - buď se nevejdou na dráhu, nebo tu není takový odbyt. "Zákazník si může ukázat prstem na mapě a my najdeme nejbližší vhodné letiště v okolí, kam ho dovezeme. A z posledního letiště jsme pro něj schopni zajistit vrtulník."
Příkladem může být třeba letiště Samedan ve Svatém Mořici, což je nejvýše položené evropské letiště, kam se dá dostat tryskáčem. Běžné aerolinky sem ale nelétají. "Často naším tryskáčem letí zákazník třeba ve čtvrtek na jednání a v pátek pokračuje na prodloužený víkend," přibližuje některé scénáře soukromých letů Santus. Zobrazit 14 fotografií
Foto: Archiv Richarda Santuse
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 9. 2018 15:36
Tak vypadá nevšední povolání českého letce Richarda Santuse, jenž provozuje soukromé tryskáče i akrobacii s veterány. Jeho klienty jsou byznysmeni letící na jednání nebo na dovolenou, ale i miminka, která nutně potřebují transplantaci. Doletěl s veteránem až na severní pól, nejriskantnější ale podle něj je zalétávání nových strojů.
 

Právě se děje

Další zprávy