Opravují památky, ze kterých šel strach. "Blázniví Češi" zachraňují hrady i kostely

Opravují památky, ze kterých šel strach. "Blázniví Češi" zachraňují hrady i kostely
Po té plzeňské je druhou největší v Česku, přesto se synagoze v Žatci dlouho nedostávalo žádné pozornosti. Před deseti lety se jí zželelo chomutovskému podnikateli, koupil ji a začal v ní budovat centrum kultury a muzeum.
I hrad Opálka v Plzeňském kraji dlouhá léta chátral bez povšimnutí obce, kraje i státu. Dokonce ani lidé z blízkého okolí netušili, že by se v areálu ohrazeném zdí mohla skrývat památka ze 14. století. Marcele Radlingerové bylo hradu líto, tak ho koupila. "Byl v hrozném stavu. Řekla jsem si, že když do toho nepůjdu já, tak asi nikdo," říká.
Opravený dům s atypickým štítem dnes v obci nelze přehlédnout. Když se do opravené fasády opírá slunce, svítí jako v záři reflektorů.
Zděný kostel chátrá od odsunu německých obyvatel. "Lidé nám to vyprávěli takhle: po Němcích se do domů nastěhovali lidi z vnitrozemí a buďto se tu sžili s okolím, anebo dům jen vybydleli a odešli. Opuštěné a chátrající domy pak demoliční čety srovnaly se zemí, týkalo se to i fary u kostela," říká Jana Kačani. Zobrazit 45 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 5. 2023 14:00
Tam, kde stát selhal, zakročili jednotlivci. Nadšenci, dobrovolníci i drobní podnikatelé obětovali několik let, aby zachránili kulturní dědictví Česka. V krajích opravuj kostely, památkově chráněné domy nebo hrady. Často zakládají spolky a shání finance, kde se jen dá. Podívejte se na nejodvážnější záchrany uplynulých let.
 

Právě se děje

Další zprávy