Nadávali mu, ponižovali ho. Čapkův dům u Dobříše odhaluje, kdo spisovatele nenáviděl

Nadávali mu, ponižovali ho. Čapkův dům u Dobříše odhaluje, kdo spisovatele nenáviděl
Těžké časy autora R.U.R. ukazuje výstava nazvaná Úspěch se neodpouští v Památníku Karla Čapka Na Strži u Dobříše. Dům, který spisovatel využíval jako chalupu, je dnes kromě vinohradské vily nejlepším místem k poznání každodenního života, úspěchů i strastí slavného autora.
Spisovatel Palivcovu nabídku nejprve odmítl. Tvrdil, že ve vinohradské vile se zahradou má dost prostoru se realizovat. Palivec ho ale přesvědčil, aby se na venkov zajel alespoň podívat. Během návštěvy v roce 1935 Čapka okouzlila okolní krajina i poměrně velká zahrada. Na její úpravě strávil následující tři roky.
Náhled na Čapkovu zejména novinářskou tvorbu ovlivnily okolnosti, které vyústily podpisem mnichovské dohody. Proti spisovateli aktivně vystupovali Jaroslav Durych a Emanuel Moravec, dříve uznávaný vojenský stratég, který v době protektorátu kolaboroval s Německem.
Anonymních dopisů Čapek dostával i sto denně a v posledních měsících je před ním ukrývala jeho manželka. Byl také častým adresátem sloupků, komentářů nebo celých článků, v nichž ho veřejně ponižovali jeho kolegové. Největším kritikem Čapkovského kultu byl novinář Karel Horký. "Čapek byl příznivcem Hradu, tudíž hájil Masaryka i Beneše. Někteří novináři na něj útočili, že je hradní vrtichvost a že není soudný. Zároveň mu záviděli jeho úspěch. Když mu bylo třicet let, stihl neuvěřitelné množství věcí. Napsal navíc R.U.R., které proniklo na Broadway a do Londýna. Ten světový úspěch mu všichni záviděli," vysvětluje Vacek.
Foto: Památník Karla Čapka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 10. 2022 6:00
Těžké časy autora R.U.R. ukazuje výstava nazvaná Úspěch se neodpouští v Památníku Karla Čapka Na Strži u Dobříše. Vidět tu jsou anonymní dopisy od čtenářů i sloupky a komentáře, které do novin psali jeho vlastní kolegové. 

Spisovatel Karel Čapek si za svůj život vyslechl mnoho nadávek. Někteří kolegové i čtenáři špatně nesli jeho mezinárodní úspěch a v dopisech nebo komentářích v novinách ho připisovali známosti s prezidentem Masarykem. Po podpisu mnichovské dohody se situace ještě vyostřila.

"Byl příznivcem Hradu, tudíž hájil Masaryka i Beneše. Někteří novináři na něj útočili, že je hradní vrtichvost a že není soudný. Zároveň mu záviděli jeho úspěch. Když mu bylo třicet let, stihl neuvěřitelné množství věcí. Napsal navíc R.U.R., které proniklo na Broadway a do Londýna. Ten světový úspěch mu všichni záviděli," vysvětluje ředitel Památníku Karla Čapka Zdeněk Vacek.

Ve 30. letech minulého století Čapka odborníci opakovaně navrhovali na Nobelovu cenu, ale nikdy ji nezískal. "Dochovalo se, jak si někteří novináři mezi sebou psali, 'hlavně musíme udělat vše pro to, aby tu Nobelovku nedostal, protože kdyby ji měl, byl by z něj polobůh a byl by nedotknutelný,'" dodává Vacek. Vůči nenávistným útokům, které se vyostřovaly po podpisu mnichovské dohody, se spisovatel bránil perem, čím dál častěji také utíkal do letního sídla Na Strži, kde načerpával síly. Trávil tu čas s přáteli a věnoval se zahradničení.

Podívejte se, jak místo vypadá dnes a co všechno se tam o Čapkovi dozvíte.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy