FOTO Svět Astrid Lindgrenové. Zábavní park podle Švédů

Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 7. 2014 12:00
Tenhle park plný divadla, her a knižních postav má přísná pravidla, na jeho kultivovanost dohlíží speciální rada.

Začalo to roku 1981, kdy několik šikovných tatínků ze švédského Vimmerby postavili za městem pohádkový park plný zmenšenin domků, obchodů a hotelů, které se nacházejí ve Vimmerby. O deset let později tu filmaři postavili celou Rošťáckou uličku pro natáčení dvou filmů a seriálu podle knížky Astrid Lindgrenové "Lotta z Rošťácké uličky". Tím dali parku nový směr. Postupně tu vznikly napodobeniny vily Vilekuly, Bullerbynu, Kocouří, Letního vršku, Mattisova doupěte a mnohé další. A ve věrných kulisách postupně ožila šedesátka postav z knížek této geniální švédské autorky.

Ta kdysi prohlásila, že kdyby oživila jen jedno ponuré dětství, bude spokojená. Nakonec literární vědci spočítali, že kdyby se její po celém světě vydané výtisky knih položily vedle sebe, dvakrát by obtočily rovník...

 

Právě se děje

před 13 minutami

Maltská policie zadržela podnikatele Fenecha na jeho jachtě

Maltská policie zadržela podnikatele Yorgena Fenecha, majitele společnosti 17 Black. Podle listu Times of Malta ho zatkla na jeho jachtě.

Stalo se tak den poté, co se objevily informace, že policie také zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. Třiapadesátiletá novinářka, která na svém blogu psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017. Její smrt vyvolala v Evropě zděšení i pochybnosti o vládě práva ve středomořském ostrovním státě.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy