FOTO Svět Astrid Lindgrenové. Zábavní park podle Švédů

FOTO Svět Astrid Lindgrenové. Zábavní park podle Švédů
Původním jádrem zábavního parku Svět Astrid Lindgrenové jsou zmenšeniny ulic městečka Vimmerby. V něm totiž park leží a městečko hraje stěžejní roli v knížkách Astrid Lindgrenové.
Největší zájem tu je o Vilu Vilekulu, ta se většinu otevírací doby parku (10-19h) nachází v obležení dětí i dospělých.
Třeba jak Pippi počítá zlaťáky: "Čtyřicet devět, čtyřicet deset, sedmdesát!"
Nebo o tom, jak se o jejích penězích dozvědí zloději a jak je Pippi přemůže.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 7. 2014 12:00
Tenhle park plný divadla, her a knižních postav má přísná pravidla, na jeho kultivovanost dohlíží speciální rada.

Začalo to roku 1981, kdy několik šikovných tatínků ze švédského Vimmerby postavili za městem pohádkový park plný zmenšenin domků, obchodů a hotelů, které se nacházejí ve Vimmerby. O deset let později tu filmaři postavili celou Rošťáckou uličku pro natáčení dvou filmů a seriálu podle knížky Astrid Lindgrenové "Lotta z Rošťácké uličky". Tím dali parku nový směr. Postupně tu vznikly napodobeniny vily Vilekuly, Bullerbynu, Kocouří, Letního vršku, Mattisova doupěte a mnohé další. A ve věrných kulisách postupně ožila šedesátka postav z knížek této geniální švédské autorky.

Ta kdysi prohlásila, že kdyby oživila jen jedno ponuré dětství, bude spokojená. Nakonec literární vědci spočítali, že kdyby se její po celém světě vydané výtisky knih položily vedle sebe, dvakrát by obtočily rovník...

 

Právě se děje

před 25 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy