Od hydroplánů po luxus v oblacích. Tak se měnila letadla

zakladatel společnosti Boeing
Jako první založil svou společnost v roce 1916 v Seattlu prezident dřevařské společnosti William Edward Boeing. Nechtělo se mu dlouho čekat na součástky ke svému poničenému letadlu a sestrojil si vlastní obojživelný dvouplošník B&W Flying Boat.
Od svého založení vyráběla společnost Boeing hydroplány a v roce 1917 se vstupem USA do 1. světové války začala ve velkém dodávat letadla americkému námořnictvu. O šest let později se soustředili také na výrobu stíhacích letounů.
The Boeing Company ale v počátcích produkovala nákladní letadla s místem jen pro pár pasažérů. Necelých dvacet let od spuštění výroby společnost přichází s prvním dopravním letadlem vůbec...
Boeing 247 ale využívali aerolinky patřící výrobci, což tehdejší zákon z roku 1934 nepovoloval, proto se společnost rozdrobila na menší celky a krátce na to William Boeing prodává svůj podíl ve firmě a odchází.
Foto: Wikimedia Commons
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
10. 10. 2014 11:13
Dva největší hráči leteckého průmyslu od svého setkání na trhu bojují o místo ve vzduchu. Jaké byly začátky těchto společností a jak se během jednoho století proměnilo letectví?

Praha – Americký Boeing a evropský Airbus jsou dva největší výrobci letounů na světě, kteří si ale po desítkách let koexistence na světovém trhu nemohou přijít na jméno.

Boeing se svou stoletou historií vyrobil tisíce kusů komerčních letadel i bojových letounů, stejně jako mnohem mladší Airbus.

Dříve na dřevě bez střechy, dnes v luxusním apartmá

Doba se od prvního komerčního letu z roku 1914, kdy letoun Ilja Muromec z dílny kyjevského konstruktéra Igora Sikorskije dokázal přepravit osm až 16 pasažérů, výrazně změnila. Letadla přešla z plátěné vnější konstrukce na kovovou, zatáhla podvozek a k osmi sedadlům pro pasažéry přibylo 500 dalších.

Jak probíhalo soupeření dvou leteckých gigantů a jaká byla jejich cesta od hydroplánů k nejnovějším typům dopravních letadel? Podívejte se do galerie.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy