Od hydroplánů po luxus v oblacích. Tak se měnila letadla

zakladatel společnosti Boeing
Jako první založil svou společnost v roce 1916 v Seattlu prezident dřevařské společnosti William Edward Boeing. Nechtělo se mu dlouho čekat na součástky ke svému poničenému letadlu a sestrojil si vlastní obojživelný dvouplošník B&W Flying Boat.
Od svého založení vyráběla společnost Boeing hydroplány a v roce 1917 se vstupem USA do 1. světové války začala ve velkém dodávat letadla americkému námořnictvu. O šest let později se soustředili také na výrobu stíhacích letounů.
The Boeing Company ale v počátcích produkovala nákladní letadla s místem jen pro pár pasažérů. Necelých dvacet let od spuštění výroby společnost přichází s prvním dopravním letadlem vůbec...
Boeing 247 ale využívali aerolinky patřící výrobci, což tehdejší zákon z roku 1934 nepovoloval, proto se společnost rozdrobila na menší celky a krátce na to William Boeing prodává svůj podíl ve firmě a odchází.
Foto: Wikimedia Commons
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
10. 10. 2014 11:13
Dva největší hráči leteckého průmyslu od svého setkání na trhu bojují o místo ve vzduchu. Jaké byly začátky těchto společností a jak se během jednoho století proměnilo letectví?

Praha – Americký Boeing a evropský Airbus jsou dva největší výrobci letounů na světě, kteří si ale po desítkách let koexistence na světovém trhu nemohou přijít na jméno.

Boeing se svou stoletou historií vyrobil tisíce kusů komerčních letadel i bojových letounů, stejně jako mnohem mladší Airbus.

Dříve na dřevě bez střechy, dnes v luxusním apartmá

Doba se od prvního komerčního letu z roku 1914, kdy letoun Ilja Muromec z dílny kyjevského konstruktéra Igora Sikorskije dokázal přepravit osm až 16 pasažérů, výrazně změnila. Letadla přešla z plátěné vnější konstrukce na kovovou, zatáhla podvozek a k osmi sedadlům pro pasažéry přibylo 500 dalších.

Jak probíhalo soupeření dvou leteckých gigantů a jaká byla jejich cesta od hydroplánů k nejnovějším typům dopravních letadel? Podívejte se do galerie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy