Retro Boeing 747: Gurmánský zážitek na křídlech 70. let

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
3. 10. 2014 10:15
Mezi nabídkami leteckých společností se objevil let dnes již zaniklé společnosti Pan Am, který nabízí nadšencům aviatiky i starých časů čtyři hodiny vzpomínek a dobrého jídla.
Foto: Pan Am Experience / Facebook

Los Angeles – Na palubu Pan Am Experience si cestující sice musí zakoupit letenky, jak je tomu u letů zvykem, nově zrekonstruovaný Boeing 747 se ale během své čtyřhodinové cesty ani na vteřinu neodlepí od země. Jedná se totiž pouze o atrakci, která se koná v Air Hollywood v Kalifornii.

Milovníci letectví a pamětníci si mohou vybrat mezi letenkami první a druhé třídy, které je vyjdou na více jak šest tisíc korun, levnější varianta stojí o dva tisíce méně. Společnost také požaduje, aby všichni dorazili na palubu letadla vhodně oblečeni, protože celý interiér Boeingu je naprosto věrný 70. létům, stejně tak uniformy letušek a dokonce i druhy podávaného jídla.

"Hosté jsou vítáni v hezkém oblečení, čímž nejsou džíny, tenisky, šortky nebo sandály," řekl Travel Skills mluvčí společnosti, Rob Shalhoub. Imaginární cesta Boeingu trvá čtyři hodiny a návštěvníci si mohou zakoupit letenky pouze na čtyři exkluzivní lety během následujících třech měsíců.

Tvůrci netradiční atrakce nabízejí na palubě komfort v podobě uvítacího koktejlu, promítání dobového filmu a čtyřchodové večeře podávané na porcelánovém nádobí. Pasažéři ekonomické třídy dostanou naprosto stejné menu, které obsahuje krevety, krabí koktejl, chateaubriand (francouzský hovězí steak, pozn. red.), kuřecí maso a vegetariánské těstoviny, ovšem naservírované na plastovém podnose. K dezertu si pak mohou dát ovoce s různými druhy sýrů a samozřejmě se občerstvit kávou nebo likéry.

Pokrmy z letadla až k vašim dveřím

Podobný pocit z cesty letadlem se rozhodla zprostředkovat i jistá donášková služba z Německa, která se spojila se společností Lufthansa a rozhodla se rozvážet naprosto stejné pokrmy podávané lidem ve vzduchu. Hodlá tak upotřebit přebytečné jídlo, které cestující nebyli schopni zkonzumovat.

Air Food One, jak se služba jmenuje, nabízí byznys menu chlazené a zatavené v klasickém jídelním boxu, které poslíček doveze zákazníkovi až k jeho dveřím. Za jídlo, které mnozí označují za "ne moc chutné", s ohledem na skladovací možnosti v letadle, zaplatí zájemce 275 korun a za vegetariánskou verzi o 28 korun méně.

Zákazník, který se odváží si jídlo od letecké společnosti objednat, může být zklamán tím, že další oběd mu poslíček doveze zase až za sedm dní. Donášková služba totiž zatím odstartovala svůj projekt pouze na jeden den v týdnu.

Oslava 40 let Hello Kitty ve vzduchu

Další mezinárodní aerolinky zase inspirovala japonská kreslená postavička Hello Kitty. Tchajwanskou letecká společnost proměnila tři ze svých čtyř spojů mezi Tchaj-pej a Paříží v menší muzeum pro fanoušky.

Na bocích letadla je vyobrazená postavička držící se za ruce se svými kreslenými přáteli. Paluba poté nabídne naprosto vše ve stylu tohoto japonského fenoménu. Hello Kitty na sedadlech, přikrývkách, polštářích, visačkách na zavazadlech cestujících, ale i na uniformách letušek.

Tvůrci neopomněli ani na podávané pokrmy, které jsou servírovány na talířích s obličejem kreslené postavičky a její podobu mají i některé potraviny.

Tematické letadlo Boeing 777-300ER, přezdívané také jako Hello Kitty Jet, poprvé startuje už 29. října. Start letadla také souvisí se 40. výročím, kdy firma Sanrio uvedla Hello Kitty na trh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Kurdsko-německá zpěvačka dostala v Turecku tři roky vězení za podporu terorismu

Soud v tureckém Edirne v pondělí uložil tříletý trest vězení kurdsko-německé zpěvačce, která používá umělecké jméno Hozan Cane. Shledal ji vinnou z podpory kurdské teroristické organizace Strana kurdských pracujících. Zpěvačka, která má německé občanství, žije v Německu a soudu se neúčastnila. Informovala o tom agentura DPA.

Hozan Cane už v tureckém vězení strávila přes dva roky, propuštěna byla loni na podzim poté, co odvolací soud zrušil její šestiletý trest pro nedostatek důkazů. Nejprve dostala zákaz vycestovat z Turecka, ten jí ale letos tamní soud zrušil a ona odjela do Německa.

Kauza začala v červnu 2018, když byla zpěvačka zatčena v provincii Edirne, kde se účastnila kampaně prokurdské opoziční Lidově demokratické strany před parlamentními a prezidentskými volbami.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

GasNet poskytne firmám, které odebíraly plyn od Bohemia Energy, více času na změnu dodavatele

Společnost GasNet, největší distributor plynu v Česku, je připravena poskytnout firmám, na které se nevztahuje institut dodavatele poslední instance (DPI) po konci Bohemia Energy, čas navíc na změnu dodavatele. Předpokladem je jejich aktivní přístup k řešení situace. Jde o společnosti, jejichž roční spotřeba plynu přesahuje 630 megawatthodin (MWh). Hospodářská komora a Agrární komora v pátek uvedly, že hrozí, že tyto firmy od začátku tohoto týdne začnou být odpojováni od dodávek plynu.

GasNet sdělil, že podle legislativy si tyto společnosti změnu dodavatele musí vyřešit ve lhůtě tří dnů. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, oznámila ukončení činnosti minulou středu.

Energetický regulační úřad v pondělí odkázal na paragraf z energetického zákona, který praví, že "neoprávněným odběrem plynu je odběr plynu bez smlouvy o zúčtování odchylek nebo smlouvy, jejímž předmětem je přenesení odpovědnosti za odchylku na subjekt zúčtování trvající déle než deset pracovních dní." Tři dny zmiňované firmou GasNet začnou ubíhat po uplynutí této lhůty, paragraf nerozlišuje odběratele podle jejich velikosti

"Jsme si vědomi složité situace, ve které se mnozí velkoodběratelé octli. Firmám a podnikům, které změnu dodavatele na našem distribučním území aktivně řeší a jsou s námi v této souvislosti v kontaktu, chceme podat pomocnou ruku. Jsme připraveni jim poskytnout více času pro to, aby si našly nového dodavatele plynu," řekl v pondělí finanční ředitel skupiny GasNet Thomas Merker. "Celková délka dodatečné lhůty však může být pouze velmi omezená, proto apelujeme na dotčené zákazníky, aby si nového dodavatele zajistili co nejrychleji," dodal.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v pátek uvedl, že v celé ČR jde zhruba o 250 odběrných míst. Většina z dotčených firem už podle něj jedná s novými dodavateli. GasNet v pondělí připomněl, že v posledních dnech ohlásili kromě skupiny Bohemia Energy, která dodávala plyn téměř 300 000 odběrných míst, ukončení činnosti i další obchodníci s plynem. Také v těchto případech bude GasNet vyzývat k provedení rychlé změny dodavatele a je připravena poskytnout dodatečný čas na uzavření nové smlouvy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u aliance v Bruselu.

"V důsledku účelových kroků ze strany NATO prakticky nemáme vhodné podmínky pro základní diplomatickou činnost a v reakci na akce NATO pozastavujeme práci naší stálé mise v NATO…," citovala TASS oznámení, které Lavrov učinil na tiskové konferenci uspořádané v ruské metropoli.

"Činnost Informační kanceláře NATO v Moskvě, která byla zřízena při velvyslanectví Belgického království, je ukončena. Pokud mají členové NATO nějaké naléhavé záležitosti, mohou se v těchto otázkách obrátit na našeho velvyslance v Belgii," informoval zároveň ruský ministr zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy