Zachránil rozpadlé nádraží v Krušných horách. Opravuje ho o dovolených, spí ve vagonu

Zachránil rozpadlé nádraží v Krušných horách. Opravuje ho o dovolených, spí ve vagonu
Před deseti lety ale ještě u tratě Chomutov–Vejprty–Cranzahl nebylo co obdivovat. Budova byla v rozkladu a Správa železnic by ji nejspíš nechala zbourat.
V zadní části je spaní vystavěné na podestě...
Uprostřed vagonu je sezení, které z obou stran prosvětlují posuvná okna.
Obec Kovářská se nachází v údolí potoka Černá voda na Chomutovsku. Obklopuje ji bohatá příroda a lesy Krušných hor. V zátočině zelených luk, odkud terén stoupá už jen do výšky, koupil Štěpán Macháček a jeho manželka Barbora před sedmi lety nádraží.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 17. 10. 2021 13:51
Nádraží Kovářská na hřebeni Krušných hor před sedmi lety zachránil Štěpán Macháček s rodinou. Budova dlouho chátrala, chyběl jí strop i kus střechy. Kovářskou čekal stejný osud jako postihl většinu drážních staveb v horské oblasti. Demolici se ale rodině podařilo zvrátit, a i když žije v Egyptě, při návštěvě Česka mění ruinu na nový domov. Postel i kuchyň má prozatímně ve vagonu na kolejích.

Štěpán Macháček žije dlouhodobě s rodinou v Káhiře, kde momentálně pracuje jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu. K obci Kovářská má vztah už od svého dětství, ale teprve před pár lety se mu podařilo získat v ní nemovitost, a že je hned u kolejí, vůbec nevadilo.

"To místo je magické a máme rádi i okolní přírodu. Když jsme to koupili, byl to zapomenutý kout mezi Měděncem a Klínovcem. Teď se doba změnila, během covidu začali lidé jezdit i sem a během procházek na opravenou zříceninu Vápenka se nás často ptali, jestli se tu v okolí nedá ještě něco koupit," říká Macháček, který k nádraží před pár lety přikoupil i staré vagony, takzvané hytláky, pro převoz posádky nebo zavazadel a za pomoci architekta jeden z nich proměnil v útulné bydlení.

"Zachránili jsme je hrobníkovi z lopaty. ČD Cargo je chtěla dát do šrotu. Omrzelo nás spaní ve stanu a i kvůli dětem jsme hledali možnost, jak být navečer v suchu a ve větším pohodlí. Jeden z vagonů jsme s pomocí architekta a řemeslníků zrekonstruovali, a když jsme v Čechách, využíváme ho k přespání."

Teď ale rodina odjíždí zpět do Egypta a ráda by, aby vagon neosiřel. Přes rok ho proto chce Macháček nabízet jako ubytování lidem, kteří mají rádi samotu a romantiku hor. Podívejte se, kde brzy budete moct přespat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy