Zachránil rozpadlé nádraží v Krušných horách. Opravuje ho o dovolených, spí ve vagonu

Zachránil rozpadlé nádraží v Krušných horách. Opravuje ho o dovolených, spí ve vagonu
Před deseti lety ale ještě u tratě Chomutov–Vejprty–Cranzahl nebylo co obdivovat. Budova byla v rozkladu a Správa železnic by ji nejspíš nechala zbourat.
V zadní části je spaní vystavěné na podestě...
Uprostřed vagonu je sezení, které z obou stran prosvětlují posuvná okna.
Obec Kovářská se nachází v údolí potoka Černá voda na Chomutovsku. Obklopuje ji bohatá příroda a lesy Krušných hor. V zátočině zelených luk, odkud terén stoupá už jen do výšky, koupil Štěpán Macháček a jeho manželka Barbora před sedmi lety nádraží.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 17. 10. 2021 13:51
Nádraží Kovářská na hřebeni Krušných hor před sedmi lety zachránil Štěpán Macháček s rodinou. Budova dlouho chátrala, chyběl jí strop i kus střechy. Kovářskou čekal stejný osud jako postihl většinu drážních staveb v horské oblasti. Demolici se ale rodině podařilo zvrátit, a i když žije v Egyptě, při návštěvě Česka mění ruinu na nový domov. Postel i kuchyň má prozatímně ve vagonu na kolejích.

Štěpán Macháček žije dlouhodobě s rodinou v Káhiře, kde momentálně pracuje jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu. K obci Kovářská má vztah už od svého dětství, ale teprve před pár lety se mu podařilo získat v ní nemovitost, a že je hned u kolejí, vůbec nevadilo.

"To místo je magické a máme rádi i okolní přírodu. Když jsme to koupili, byl to zapomenutý kout mezi Měděncem a Klínovcem. Teď se doba změnila, během covidu začali lidé jezdit i sem a během procházek na opravenou zříceninu Vápenka se nás často ptali, jestli se tu v okolí nedá ještě něco koupit," říká Macháček, který k nádraží před pár lety přikoupil i staré vagony, takzvané hytláky, pro převoz posádky nebo zavazadel a za pomoci architekta jeden z nich proměnil v útulné bydlení.

"Zachránili jsme je hrobníkovi z lopaty. ČD Cargo je chtěla dát do šrotu. Omrzelo nás spaní ve stanu a i kvůli dětem jsme hledali možnost, jak být navečer v suchu a ve větším pohodlí. Jeden z vagonů jsme s pomocí architekta a řemeslníků zrekonstruovali, a když jsme v Čechách, využíváme ho k přespání."

Teď ale rodina odjíždí zpět do Egypta a ráda by, aby vagon neosiřel. Přes rok ho proto chce Macháček nabízet jako ubytování lidem, kteří mají rádi samotu a romantiku hor. Podívejte se, kde brzy budete moct přespat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 35 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy