Zachránil rozpadlé nádraží v Krušných horách. Opravuje ho o dovolených, spí ve vagonu

Zachránil rozpadlé nádraží v Krušných horách. Opravuje ho o dovolených, spí ve vagonu
Před deseti lety ale ještě u tratě Chomutov–Vejprty–Cranzahl nebylo co obdivovat. Budova byla v rozkladu a Správa železnic by ji nejspíš nechala zbourat.
V zadní části je spaní vystavěné na podestě...
Uprostřed vagonu je sezení, které z obou stran prosvětlují posuvná okna.
Obec Kovářská se nachází v údolí potoka Černá voda na Chomutovsku. Obklopuje ji bohatá příroda a lesy Krušných hor. V zátočině zelených luk, odkud terén stoupá už jen do výšky, koupil Štěpán Macháček a jeho manželka Barbora před sedmi lety nádraží.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 17. 10. 2021 13:51
Nádraží Kovářská na hřebeni Krušných hor před sedmi lety zachránil Štěpán Macháček s rodinou. Budova dlouho chátrala, chyběl jí strop i kus střechy. Kovářskou čekal stejný osud jako postihl většinu drážních staveb v horské oblasti. Demolici se ale rodině podařilo zvrátit, a i když žije v Egyptě, při návštěvě Česka mění ruinu na nový domov. Postel i kuchyň má prozatímně ve vagonu na kolejích.

Štěpán Macháček žije dlouhodobě s rodinou v Káhiře, kde momentálně pracuje jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu. K obci Kovářská má vztah už od svého dětství, ale teprve před pár lety se mu podařilo získat v ní nemovitost, a že je hned u kolejí, vůbec nevadilo.

"To místo je magické a máme rádi i okolní přírodu. Když jsme to koupili, byl to zapomenutý kout mezi Měděncem a Klínovcem. Teď se doba změnila, během covidu začali lidé jezdit i sem a během procházek na opravenou zříceninu Vápenka se nás často ptali, jestli se tu v okolí nedá ještě něco koupit," říká Macháček, který k nádraží před pár lety přikoupil i staré vagony, takzvané hytláky, pro převoz posádky nebo zavazadel a za pomoci architekta jeden z nich proměnil v útulné bydlení.

"Zachránili jsme je hrobníkovi z lopaty. ČD Cargo je chtěla dát do šrotu. Omrzelo nás spaní ve stanu a i kvůli dětem jsme hledali možnost, jak být navečer v suchu a ve větším pohodlí. Jeden z vagonů jsme s pomocí architekta a řemeslníků zrekonstruovali, a když jsme v Čechách, využíváme ho k přespání."

Teď ale rodina odjíždí zpět do Egypta a ráda by, aby vagon neosiřel. Přes rok ho proto chce Macháček nabízet jako ubytování lidem, kteří mají rádi samotu a romantiku hor. Podívejte se, kde brzy budete moct přespat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy