Od Benátek po nudistická sanatoria. Kam rád cestoval Kafka a jak se udržoval fit

Od Benátek po nudistická sanatoria. Kam rád cestoval Kafka a jak se udržoval fit
Franz Kafka na výřezu z nedatované fotografii. Kolorovaný snímek.
V roce 1923 se Kafka vydal do přímořských lázní Graal Müritz v Německu. Během pobytu se seznámil s polskou Židovkou - Dorou Diamant, která tam doprovázela skupinu židovských dětí z Berlína.
Pátraní účastníků projektu Cesty Franze Kafky v obci Siřem.
Léčebné procedury v Lahmannově sanatoriu Weisser Hirsch v Dráždanech, které ve své době podstoupil i Franz Kafka. Kolorovaný snímek.
Foto: Aktuálně.cz / Unknown author / Archiv Klaus Wagenbach / via Judita Matyášová a Jan Jindra: Projekt "Cesty Franze Kafky“ 2024 / Se souhlasem k použití
dap vot dap, vot
27. 5. 2024 11:13
Kde všude pobýval spisovatel Franz Kafka, od jehož úmrtí uplyne 3. června sto let? Pátrali po tom novinářka Judita Matyášová a fotograf Jan Jindra. Navštívili a zdokumentovali místa, o kterých psal ve svých knihách a dopisech. Výsledkem je výstava fotografií a čerstvě vydaná kniha S Kafkou na cestách, která je průvodcem po lokalitách spjatých s jeho životem.

Jindra a Matyášová na projektu pracovali od roku 2003. Pátrali po místech, kam Franz Kafka zavítal během dovolených nebo služebních cest. Byly jich desítky po celé Evropě  Zjistili při tom, že měl nejrůznější záliby: obdivoval letadla, zajímal se o moderní technologie a zdravý životní styl. 

"Na začátku našeho projektu jsem vůbec netušila, kam všude Kafka cestoval. Postupně jsem začala vyhledávat informace o jednotlivých lokalitách v jeho denících, dopisech příbuzným a přátelům," popisuje Matyášová, co předcházelo práci v terénu. Zajímalo ji nejen to, proč se Kafka vydal na konkrétní místo, ale také historie jednotlivých měst a obcí. Jedním z hlavních témat, která se prolínají celým projektem, je Kafkův zájem o zdravý životní styl.

Léčebné procedury v Lahmannově sanatoriu Weisser Hirsch v Dráždanech.
Léčebné procedury v Lahmannově sanatoriu Weisser Hirsch v Dráždanech. | Foto: Aktuálně.cz / Unknown author / Archiv Klaus Wagenbach / via Judita Matyášová a Jan Jindra: Projekt "Cesty Franze Kafky“ 2024 / Se souhlasem k použití, Kolorizace: Dan Poláček

Autoři projektu navštívili například bývalé sanatorium v Drážďanech nebo sanatorium Jungborn v německém Harzu. "Většinou se o Kafkovi říká, že byl celý život nemocný, ale ve skutečnosti na tom byl s kondičkou o dost lépe než mnozí jeho přátelé. Jeho strýc byl lékař a zajímal se o alternativní medicínu. To, co dnes objevujeme, tedy například pobyty v přírodě stranou od civilizace, bylo populární i v Kafkově době. Stejně jako dnes i tehdy lidé střední a vyšší třídy měli nedostatek pohybu a nejedli zrovna zdravě," říká Matyášová o snímcích z bývalého sanatoria Jungborn, kde Kafka bydlel v jednoduchém dřevěném domku. Součástí procedur tam bylo cvičení na čerstvém vzduchu, omývání studenou vodou nebo bahenní zábaly.

Kafku fascinovala letadla a pařížské metro

Dalším tématem, které si zřejmě málokdo spojí se slavným literátem, jsou dobové moderní technologie. V roce 1909 byl Kafka na dovolené se svým nejlepším přítelem Maxem Brodem a jeho bratrem Ottou u jezera Lago di Garda. Když si přečetli, že se poblíž koná mezinárodní aviatická přehlídka, vyrazili za dobrodružstvím. Kafka o zážitku z této akce napsal svou první (a bohužel i poslední) reportáž. O rok později se zase vydal do Francie, kde ho naprosto fascinovala jízda pařížským metrem. 

Nejvíce informací o Kafkovi a jeho putování se podle Judity Matyášové objevuje v jeho denících a dopisech. Jedním z nejvýstižnějších citátů je tento úryvek z literátova deníku: "Sedět tak v železničním vagoně, zapomenout na to, žít jako doma, náhle se rozpomenout, pocítit unášivou sílu vlaku, stát se cestujícím, vyndat z kufru čepici, chovat se ke spolucestujícím svobodněji, srdečněji, důrazněji, být bez zásluhy unášen k cíli, vnímat to jako dítě, stát se miláčkem žen, podlehnout přitažlivé síle okna, mít stále alespoň ruku vysunutou přes okenní rám."

S Kafkou na cestách: kniha a výstava
Autor fotografie: Labyrint

S Kafkou na cestách: kniha a výstava

  • Kniha: Jan Jindra a Judita Matyášová - S Kafkou na cestách. Vydává nakladatelství Labyrint. První prezentace knihy se konala na veletrhu Svět knihy v Praze.
  • Výstava: Cesty Franze Kafky - Baťův Institut ve Zlíně, od 5. 6. do 16. 7.
 

Právě se děje

Další zprávy