Nový Prunéřov nepotřebujeme, říká převratná studie

Pavel Baroch
21. 4. 2010 10:00
Ekologické organizace přicházejí s plánem na radikální proměnu české energetiky
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Současná vyhrocená debata o novém Prunéřovu, kvůli níž dokonce rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík, je možná zbytečná. Česko totiž tuto elektrárnu nepotřebuje.

Vyplývá to aspoň z unikátní studie Chytrá energie, která přináší návod na radikální proměnu české energetiky, aby co nejméně zatěžovala životní prostředí a zároveň ponechala lidem dosavadní komfort.

Právě zveřejňovaný dokument několika ekologických sdružení, která ho připravovala tři roky, zdánlivě nepřináší nic nového. Mezi základní stavební kameny nové energetiky zařazuje "tradiční" opatření, jako jsou výrazné energetické úspory nebo masivní rozvoj obnovitelných zdrojů - biomasy či slunce.

Zásadní novinkou však je, že si organizace nechaly od renomovaných expertů vypracovat sadu podkladových studií, které například propočítaly, jaké jsou možnosti výroby zelené energie. Dalším zdrojem byly výsledky Pačesovy komise.

Prestižní Wuppertalský institut, který zpracovává analýzy třeba pro německé ministerstvo životního prostředí, pak připravil konkrétní scénáře vývoje české energetiky do roku 2050. Celá studie je k nahlédnutí - ZDE.

"Plán se neomezuje na součty potenciálů na papíře, ale konkrétně kalkuluje, kolik lze v realitě české ekonomiky opravdu využít," stojí v úvodu zprávy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. Pod studií jsou podepsáni lidé z Hnutí Duha, Greenpeace, Ekologického institutu Veronica, ze sdružení Calla a z Centra pro dopravu a energetiku.

Zákaz nových uhelných elektráren v zadání nebyl

Podle německých expertů se přitom nový Prunéřov nemusí vůbec stavět. A i tak by mělo být elektřiny pro české domácnosti a podniky dostatek. "Prunéřov skutečně nepotřebujeme," řekl Aktuálně.cz Karel Polanecký z ekologického Hnutí Duha, který se na vzniku zprávy Chytrá energie také podílel.

To, že se Česko obejde bez nového Prunéřova a dalších nových uhelných elektráren, přitom vypočítali němečtí experti sami. Zadání od českých organizací neznělo: "Už žádné nové uhelné elektrárny."

Cílem jsou dvě tuny oxidu uhličitého na hlavu

Základním cílem studie Chytrá energie je výrazně omezit české emise skleníkového oxidu uhličitého - v ideálním případě pod dvě tuny na obyvatele (v současnosti je to 12 tun, čímž se Česko řadí mezi největší znečišťovatele v Evropě).

"Aby se do poloviny století podařilo snížit znečištění na potřebnou úroveň, bude nutné redukovat spotřebu uhlí na 7 procent současného stavu," uvádí se ve více než stostránkové studii. "Proto s jeho využitím počítáme především v průmyslu. Ve výrobě tepla a elektřiny bude potřeba uhlí postupně, krok po kroku zcela nahradit. Propočty Wuppertalského institutu potvrzují, že je to možné."

Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem
Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem | Foto: jindrichovice.cz

Až 76 procent zelené elektřiny

Velká role by podle navrhovaných plánů měla patřit spalovnám a výtopnám na biomasu, větrným nebo slunečním elektrárnám.

"Domácí obnovitelné zdroje nyní vyrábějí přibližně pět procent spotřeby energie. Ledaskdo je proto předem odepisuje coby sympatický, leč okrajový zdroj," připomínají autoři studie Chytrá energie.

"Kalkulace ale potvrdily, že kolem roku 2050 mohou v kombinaci se zateplováním domů, lepšími spotřebiči nebo inovacemi v průmyslu pokrývat asi 49 procent české poptávky po energii, respektive 76 procent elektřiny."

Dovoz zeleného proudu

Velký potenciál je podle autorů studie v úsporách a "zeleném" teple. "Možnosti zateplování a výroby tepla z obnovitelných zdrojů jsou dokonce větší než současná spotřeba uhlí a zemního plynu," upozorňuje se v dokumentu, podle něhož lze do roku 2050 snížit spotřebu elektřiny až o 14 procent.

Česko je v současnosti jedním z největších vývozců elektřiny v Evropě. Zároveň je velmi závislé na dovozu ropy a plynu. Autoři navrhují, aby Česko raději začalo dovážet elektřinu vyrobenou v obnovitelných zdrojích., takže nakonec by asi 95 procent elektřiny bylo zelených.

"Česká zelená energetika sice nestačí k pokrytí současné spotřeby, cílenou legislativou však lze nastartovat inovace, které pomohou importovanou (fosilní) ropu nahradit importovanou (čistou) elektřinou. Přitom celková závislost na dovozu bude ve výsledku podstatně menší," píše se ve zprávě Chytrá energie.

Fond na podporu zateplování

Autoři rovněž navrhují, aby vznikl speciální Fond energetické nezávislosti, kam by stát ukládal výnosy z používání fosilních paliv. Peníze by pak pomohly k zateplení prakticky každého domu v zemi.

"Lepší normy přimějí developery, aby stavěli domy s nízkou spotřebou. Nový zákon o obnovitelných zdrojích tepla pomůže obcím s investicemi do výtopen na biomasu a kogeneračních jednotek. Reforma mýtného motivuje firmy, aby raději posílaly své zboží po železnici než kamionem," vyjmenovávají autoři studie několik dalších kroků, jak podpořit zelenou energetiku.

Mezi základní podmínky přechodu na zelenou energetiku patří i ekologická daňová reforma nebo zákon o postupném snižování emisí skleníkových plynů.

Foto: Jan Langer

Vzorem může být Dánsko

Česko si podle autorů studie může vzít vzor například z Dánska, které za posledních dvacet let zvýšilo svůj ekonomický výkon takřka o polovinu.

"Za stejnou dobu tamní spotřeba energie stoupla o pouhou dvacetinu, hrubá spotřeba elektřiny klesla o 4 procenta a emise oxidu uhličitého na jednu vyrobenou kilowatthodinu jsou o 42 procent menší. A to teprve v Dánsku začínají," konstatuje se v dokumentu.

Studii českých ekologických organizací Chytrá energie chválí noví potenciální ministři životního prostředí Petr Petržílek z ČSSD, Bedřich Moldan z TOP 09 i Martin Bursík ze Strany zelených.

"Jde o důkladnou studii zpracovanou na základě seriózních podkladů, která přináší řadu zásadních podnětů. Jsem velmi rád, že tento text je na stole, v žádném případě nesmí zapadnout, nýbrž se stát součástí vážné a velmi potřebné diskuse," uvedl například senátor Bedřich Moldan, který je zároveň ředitelem Centra Univerzity Karlovy pro životní prostředí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy