Nízká porodnost je horší než klimatická krize, tvrdí Elon Musk. Přelidnění se nebojí

Magazín Magazín
27. 8. 2022 17:04
Amerického miliardáře Elona Muska znepokojuje klesající míra porodnosti. Skutečnost, že se v rozvinutých částech světa rodí stále méně dětí, je podle něj pro lidstvo mnohem větší hrozbou než klimatická krize. Podnikatel, který stál u zrodu technologických firem SpaceX a Tesla, se o své obavy podělil na Twitteru.
Miliardář Elon Musk
Miliardář Elon Musk | Foto: Reuters

"Populační kolaps související s nízkými mírami porodnosti je pro naši civilizaci daleko větším rizikem než globální oteplování. Dejte na moje slova," apeloval Musk na svém twitterovém účtu. Sám se snaží jít příkladem. Loni v prosinci se stal osminásobným otcem, když se mu narodila dcera s netradičním jménem Exa Dark Sideræl. Píše o tom web LADbible.

Mezi diskutujícími na sociální síti se ale výkonný ředitel společností SpaceX a Tesla s pochopením nesetkal. "Všichni, kteří už několik let tvrdí, že kapitalistické podniky tohoto muže mohou vyřešit problém s globálním oteplováním, by se měli stydět," napsal například jeden z komentujících.

"Ignorujte ho. Je to bot," zavtipkoval další diskutující v narážce na twitterové účty ovládané umělou inteligencí. "Planetě by bylo mnohem lépe, kdyby lidstvo úplně vymřelo. Muskův argument je zcela pomýlený," vyjádřil nesouhlas jiný uživatel. Podnikatel přitom vědecky podložený závěr, že se Země potýká s přelidněním, zpochybňoval už dříve.

V letošním rozhovoru s generálním ředitelem mediální skupiny Axel Springer Mathiasem Döpfnerem se Musk například nechal slyšet, že na planetě může žít mnohem více lidí, než se vědci původně domnívali. "Představa, že je nás příliš mnoho, není pravdivá. Země zvládne mnohem vyšší nápor obyvatel, než jakému v současnosti čelí," uvedl.

Mohlo by vás zajímat: Planeta je v krizi, může za to přelidnění, musíme zastavit vymírání živočišných druhů, říká biolog

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy vymřely, říká biolog David Storch. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy