Ničivé oteplování Země paradoxně brzdí špinavý vzduch

Emise CO2 už planetu oteplily o 2,4 stupně

Londýn - Minulý rok světoví klimatologové varovali, že oteplení o více než dva stupně Celsia bude mít pro Zemi nedozírné následky.

Teď přišli vědci s dalším překvapivým tvrzením: k ničivému oteplení by už dávno došlo, nebýt - paradoxně - znečištění v atmosféře.

Vzestup teplot o už zmiňované dva stupně by přitom negativně ovlivnil stamiliony lidí. Přišly by o vodu a s ní i o obživu.

Při třístupňovém oteplení by se podle klimatického panelu OSN, loňském nositeli Nobelovy ceny míru, pravděpodobně výrazně snížil objem produkce potravin. A v rozsáhlých částech světa by propukl hladomor.

Čtěte také: Arktida zažívá rekordní teplo. Následky jsou fatální

Co přesně tedy experti zjistili?

Především to, že emise skleníkových plynů jsou už dnes v atmosféře v tak vysoké koncentraci, aby oteplení o dva stupně způsobily.

Znečištění a dým ve vzduchu však blokují sluneční paprsky, čímž oteplení zabraňují, řekl Hans Joachim Schellnhuber, ředitel Institutu pro výzkum klimatických dopadů v Postupimi. "Maskují dvě třetiny globálního oteplování. Již teď se oteplilo o 2,4 stupně Celsia," řekl agentuře Reuters.

Odpůrci teorií o globálním oteplování ale nemají důvod se radovat. Škodliviny ve vzduchu sice vzestup teplot zbrzdily, zastavit ho "jednou provždy" ale nemohou.

Energetická revoluce

Aby se Země o kritické dva stupně neoteplila, bylo by podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) třeba investovat v letech 2010 až 2030 asi 3,6 bilionu dolarů. "Svět potřebuje energetickou revoluci," uvádí ve své nejnovější zprávě.

Ničivé povodně, sucha a vzestup hladin moří - to jsou podle odborníků následky globálního oteplování.
Ničivé povodně, sucha a vzestup hladin moří - to jsou podle odborníků následky globálního oteplování. | Foto: Reuters

V souvislostech: V roce 2009 nebudeme potřebovat ropu

Podle IEA je třeba lépe využívat získanou energii a upřednostňovat technologie, které do ovzduší nevypouštějí škodlivé látky. Peníze by se měly vložit například do ukládání CO2 pod zem či do postupného odstavování "špinavých" elektráren a budování nových, ekologičtějších.

Pro srovnání: přibližně stejnou částku, čtyři biliony dolarů, investovaly v uplynulých týdnech světové instituce a vlády, aby zmírnily dopady finanční krize.

Pokud by svět pokračoval jako doteď a proti klimatickým změnám nic nepodnikl, teplota vzroste až o šest stupňů Celsia.

Získáme 20krát tolik

"Hospodářská a finanční krize nesmí zastavit ani zbrzdit nutné politické kroky v oblasti energetiky," uvedl šéf agentury Nobuo Tanaka.

Každý rok totiž energetická spotřeba stoupá o 1,6 procenta. A pokud se na energetické politice nic nezmění, bude v roce 2030 zapotřebí o 45 procent energie než dnes. Hlavně kvůli Indii, Číně a také rostoucí poptávce na Blízkém východě.

Jak vyčíslil britský ekonom Nicholas Stern, snížením emisí skleníkových plynů se navíc výrazně ušetří.

Likvidace následků globálního oteplování - například povodní, sucha či vzestupu hladiny moří - by v budoucnu stála až dvacetkrát víc, než investice do vyčištění ovzduší.

Čtěte také: Maledivy mizí v oceánu. Hledají volnou půdu v zahraničí

 

Právě se děje

před 45 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy