Studie: V roce 2090 nebudeme potřebovat ropu

Přechod "na zelenou" by stál 15 bilionů dolarů
V roce 2090 by se podle studie mohl svět obejít bez fosilních paliv, kdyby chtěl...
V roce 2090 by se podle studie mohl svět obejít bez fosilních paliv, kdyby chtěl... | Foto: Reuters

Brusel - Mohl by svět fungovat bez ropy, uhlí a zemního plynu, nebo je taková představa naprosto nereálná? Mohl, odpovídají v nové studii experti z Evropské rady pro obnovitelnou energii (EREC) a ekologické organizace Greenpeace.

Závislosti na fosilních palivech by se podle nich světová ekonomika dokázala zbavit už relativně brzy. Stačí, když vsadí na zelenou energii.

"Obnovitelná energie by mohla pokrýt veškerou globální spotřebu energie do roku 2090," stojí ve dvousetstránkovém textu nazvaném "Energetická (r)evoluce".

Kdyby se přistoupilo k radikálním opatřením, vytlačily by geotermální stanice, biopaliva či větrné parky ropu dokonce už v roce 2050.

Stačí "maličkost": investovat do roku 2030 14,7 bilionů amerických dolarů.

Bič na globální oteplování

Energii získávanou spalováním fosilních paliv by měla beze zbytku nahradit energie sluneční a geotermální, spalování biomasy a větrná energie.

Více zde: V Německu začínají vyrábět čistou elektřinu z uhlí

Právě využívání ropy nebo uhlí nese podle Mezivládní komise pro klimatické změny (IPCC) hlavní díl viny za globální oteplování. 

Zabránit tomu, aby se teploty ve světě zvýšily o kritické dva stupně v porovnání s dobou před průmyslovou revolucí, může jen posun ve výrobě energie směrem k obnovitelným zdrojům, píše se ve studii.

Fosilní paliva jako naříklad ropa mohou být nahrazena obnovitelnými zdroji energie za méně než 90 let
Fosilní paliva jako naříklad ropa mohou být nahrazena obnovitelnými zdroji energie za méně než 90 let | Foto: Reuters

Ojedinělá je hlavně tím, že se odklonem od fosilních paliv zabývá velmi detailně, a to i z ekonomického hlediska.

"Dokonce i ti, kteří s prezentovanou analýzou nesouhlasí, budou mít z tak hluboké studie základních hypotéz užitek," napsal ředitel IPCC Rajendra Pachauri v předmluvě ke studii.

A jak by měl "přechod na zelenou" konkrétně vypadat?

Jednoduše, tvrdí autoři textu. V první řadě by se měly co nejdřív zastavit dotace na fosilní paliva, ale i jadernou energetiku, kterou mezi ekologické nepočítají.

Hned potom by mělo následovat přesné stanovení legislativních pravidel pro obnovitelnou energii a vytvoření podmínek pro efektivnější využívání energie v budovách a dopravních prostředcích.

Čtěte také: Europoslanci snížili kvóty pro tradiční biopaliva

A co finanční krize?

Kritici nad studií přesto kroutí hlavou. V době, kdy se všude ve světě hroutí finanční trhy, je podle nich investice kolem 15 bilionů dolarů daleko za hranicí možného.

I na to ale mají autoři studie odpověď: Tím, že se svět zbaví závislosti na fosilních palivech, ušetří jen za palivo18 bilionů dolarů.

Navíc se tak vytvoří energetický průmysl v hodnotě 360 miliard dolarů, který bude schopen zásobovat elektřinou polovinu světa, spočítali.

Souvislosti: Britská vláda nechce povolovat další uhelné elektrárny 

"Právě současná nestabilní situace na trhu je silný argument pro náš koncept energetické evoluce," řekl Sven Teske, jeden z autorů studie, agentuře Reuters.

Investice do nových pracovních míst v energetickém průmyslu pomohou překonat největší finanční krizi od třicátých let minulého století, tvrdí.

Přílišný optimismus

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by investice do zelené energie mohly být i nižší než už zmiňovaných astronomických 15 bilionů. Její vlastní propočty mluví o 11,3 bilionu dolarů.

V jiném ohledu už ale tak optimistická není: Na rozdíl od Greenpeace a "zelených" firem sdružených v organizaci EREC nevěří, že se přechod na energii z obnovitelných zdrojů stihne tak rychle.

Fosilní paliva budou hrát prim i v roce 2030, tvrdí IEA. Čisté energie bude podle ní i za 20 let jen asi 13 procent.

Buď jak buď, obrat trhu s obnovitelnými energiemi neustále roste. Mezi lety 2006 a 2007 dokonce téměř dvojnásobně - na 70 miliard dolarů.

Více o alternativních zdrojích energie:

 

Právě se děje

před 7 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy