"Každý z nás si v určité fázi života projde nějakou formou utrpení, ať už duševního nebo fyzického," řekl šestasedmdesátiletý monarcha, podle něhož je "měřítkem naší civilizace", jak jsou lidé v takových chvílích podporováni.
Panovník vyjádřil vděčnost "obětavým" zdravotníkům a dobrovolníkům, kteří využívají své schopnosti k "péči o druhé - často i na úkor sebe samých". Ze srdce také poděkoval lékařům a zdravotním sestrám, kteří jemu osobně pomáhali zvládnout "nejistotu a úzkost z nemoci".
O tom, že Karel III. má blíže neupřesněnou formu rakoviny, informoval královský palác letos v únoru. Její léčba, která se prý vyvíjí dobře, bude pokračovat i v příštím roce. Kate to, že se léčí s rakovinou, oznámila v březnu. Po ukončení chemoterapie se poprvé na veřejnosti objevila v říjnu.
Král ve svém poselství také poznamenal, že není možné nemyslet na lidi, kteří trpí konflikty na Blízkém východě, ve střední Evropě, Africe či jinde. V narážce na výtržnosti z léta, které zasáhly velké části Británie, poznamenal, že různorodost kultury či víry je silou, nikoliv slabostí. "Cítil jsem hlubokou hrdost, když se v reakci na hněv a bezpráví v několika městech letos v létě spojily komunity,…aby opravily nejen budovy, ale i vztahy," řekl.
Výtržnosti a protesty vypukly poté, co v červenci sedmnáctiletý mladík vyzbrojený nožem v taneční škole v Southportu zabil tří dívky a dalších deset lidí zranil. Záhy se na internetu objevily nepravdivé informace, podle nichž útočil imigrant a muslim. Ve skutečnosti to podle policie byl muž, který se narodil ve velšském Cardiffu rwandským rodičům a s islámem nemá nic společného.