Velké uši i rty. Modelka bojkotovala módní přehlídku, vadily jí rasistické doplňky

Magazín Magazín
21. 2. 2020 18:59
Newyorský Fashion Institute of Technology se omluvil za módní přehlídku svých studentů, která byla označena za rasistickou. Modelky měly velké plastové rty, uši, které připomínaly opičí, a výrazné umělé obočí.
Kontroverzní módní přehlídka v New Yorku
Kontroverzní módní přehlídka v New Yorku | Foto: Profimedia.cz

Módní přehlídka absolvujících studentů Fashion Institute of Technology, která se konala v první polovině února, byla kvůli netradičním doplňkům označena za rasistickou. Obvinění přišlo zejména ze strany afroamerické modelky Amy Lefévreové, která odmítla plastové doplňky obléknout, a přehlídku absolvovala bez nich.

"Řekla jsem pořadatelům, že se s těmito kousky cítím velice nepříjemně a že jsou prostě rasistické," svěřila se Lefévreová pro web New York Post. Odpovědí jí však bylo, že se má na 45 vteřin přemoct a přehlídku absolvovat. 

"Doslova jsem se třásla, nemohla jsme se kontrolovat. V životě jsem se takhle necítila," popsala. Lefévreová, která působí v modelingu čtyři roky, tvrdí, že přes všechny zvláštnosti při přehlídkách se s něčím takovým ještě nesetkala.

Když se informace o přehlídce a modelčino svědectví rozšířily na sociálních sítích, čelila škola kritice. Ředitelka Joyce Brownová vydala pod tlakem omluvné prohlášení, v němž stálo, že přehlídka vyvolala nešťastné reakce. Vysvětlila, že show neměla mít rasistický podtext. "Bohužel jsme v tomto případě selhali a nerozpoznali jsme, že by toto kreativní řešení mohlo mít negativní dopady," dodala.

Kostým blackface.
Kostým blackface. | Foto: ČTK

Vedoucí ateliéru moderního uměleckého módního designu, jenž akci pořádal, se pak omluvil přímo Lefévreové. "Nebylo naším záměrem, aby byla naše přehlídka vnímána jako rasistická nebo aby se kvůli ní lidé cítili nepříjemně. Ale chápu, proč k tomu došlo," omluvil se Jonathan Farmer. 

Módní přehlídka evokovala formu divadelního make-upu známou jako blackface, který karikoval černochy. Stal se populárním během 19. století, ale užíval se ještě ve druhé polovině století 20. Až do roku 1978 bylo možné jej vidět v pořadu BBC The Black and White Minstrel Show. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy