Velké uši i rty. Modelka bojkotovala módní přehlídku, vadily jí rasistické doplňky

Magazín Magazín
21. 2. 2020 18:59
Newyorský Fashion Institute of Technology se omluvil za módní přehlídku svých studentů, která byla označena za rasistickou. Modelky měly velké plastové rty, uši, které připomínaly opičí, a výrazné umělé obočí.
Kontroverzní módní přehlídka v New Yorku
Kontroverzní módní přehlídka v New Yorku | Foto: Profimedia.cz

Módní přehlídka absolvujících studentů Fashion Institute of Technology, která se konala v první polovině února, byla kvůli netradičním doplňkům označena za rasistickou. Obvinění přišlo zejména ze strany afroamerické modelky Amy Lefévreové, která odmítla plastové doplňky obléknout, a přehlídku absolvovala bez nich.

"Řekla jsem pořadatelům, že se s těmito kousky cítím velice nepříjemně a že jsou prostě rasistické," svěřila se Lefévreová pro web New York Post. Odpovědí jí však bylo, že se má na 45 vteřin přemoct a přehlídku absolvovat. 

"Doslova jsem se třásla, nemohla jsme se kontrolovat. V životě jsem se takhle necítila," popsala. Lefévreová, která působí v modelingu čtyři roky, tvrdí, že přes všechny zvláštnosti při přehlídkách se s něčím takovým ještě nesetkala.

Když se informace o přehlídce a modelčino svědectví rozšířily na sociálních sítích, čelila škola kritice. Ředitelka Joyce Brownová vydala pod tlakem omluvné prohlášení, v němž stálo, že přehlídka vyvolala nešťastné reakce. Vysvětlila, že show neměla mít rasistický podtext. "Bohužel jsme v tomto případě selhali a nerozpoznali jsme, že by toto kreativní řešení mohlo mít negativní dopady," dodala.

Kostým blackface.
Kostým blackface. | Foto: ČTK

Vedoucí ateliéru moderního uměleckého módního designu, jenž akci pořádal, se pak omluvil přímo Lefévreové. "Nebylo naším záměrem, aby byla naše přehlídka vnímána jako rasistická nebo aby se kvůli ní lidé cítili nepříjemně. Ale chápu, proč k tomu došlo," omluvil se Jonathan Farmer. 

Módní přehlídka evokovala formu divadelního make-upu známou jako blackface, který karikoval černochy. Stal se populárním během 19. století, ale užíval se ještě ve druhé polovině století 20. Až do roku 1978 bylo možné jej vidět v pořadu BBC The Black and White Minstrel Show. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy