Vědci z Univerzity Jižního Dánska zkoumali zvukovou komunikaci netopýrů vodních, kteří se vyskytují v Evropě a Asii. Zajímalo je, jakým způsobem okřídlení savci rozkmitávají hlasivky ve svých hrtanech, když se potřebují zorientovat, najít kořist nebo se dorozumět s ostatními jedinci svého druhu. Píše o tom zpravodajský web stanice CNN.
Netopýři se totiž vyznačují dovedností echolokace - vydávají lidským uchem neslyšitelné zvuky a podle ozvěn vyhodnocují, co se nachází v jejich okolí. Jejich hlas se přitom podle výzkumníků pohybuje v rozsahu sedmi oktáv, což je o několik oktáv více než u většiny savců včetně člověka. Vysoké tóniny používají při orientaci, nízké naopak pro předávání signálů mezi sebou.
Aby vědci fungování netopýřích hrtanů lépe porozuměli, nechali je pěti živočichům vyjmout. Následně je vystavili proudění vzduchu, aby simulovali dýchání, a pozorovali, jak v nich zvukové membrány při různých frekvencích vibrují.
"Zjistili jsme, že nízkofrekvenční zvuky netopýři vydávají pomocí falešných hlasivek - výčnělků nad hlasivkami, které při zpěvu zapojují také deathmetaloví vokalisté," upozornil vedoucí výzkumného týmu Coen Elemans.
Falešné hlasivky si svůj název vysloužily na základě předpokladu, že je lidé v běžné komunikaci nepotřebují. Pozdější studie však dokázaly, že při vrčení deathmetalových zpěváků či tradičním hrdelním zpěvu mongolských a sibiřských kmenů hrají falešné hlasivky zásadní roli.
Co přesně si pomocí nízkofrekvenčních zvuků sdělují netopýři, výzkumníci ještě budou muset objasnit. "Některé jejich hlasové projevy se zdají být agresivní, jiné působí otráveně a další mohou mít klidně ještě úplně jinou funkci," doplnil biolog Lasse Jakobsen, spoluautor studie, která vyšla v odborném časopise PLOS Biology.