Bondopedie: Najděte svět agenta 007, krále rvaček i ložnic

Kultura Tomáš Kunc Kultura, Tomáš Kunc, Radomír D. Kokeš
4. 12. 2014 16:09
Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, padouchové, technické vychytávky. Projděte se světem filmů o Jamesovi Bondovi.

Grafika - Akční scény, krásné ženy, rychlá auta, exotické prostředí, technické vychytávky, známé hlášky a suchý humor - nic z toho nesmí chybět ve filmech s Jamesem Bondem. A i když král bitek i ložnic v posledních dílech poněkud přitvrdil, svět před padouchy zachraňuje stále s přehledem a elegancí.

První agent s povolením zabíjet se na plátně objevil před dvaapadesáti lety, 5. října 1962, na premiéře první z bondovek s názvem Dr. No v režii Terence Younga.

Čtyřiadvacáté dobrodružství agenta 007 se bude jmenovat Spectre (Přízrak).

Počtvrté nebude chybět modrooký blonďák ostře řezané tváře Daniel Craig. Je šestým představitelem Bonda a zpočátku neměl na růžích ustláno. Do postavy vnesl tento Brit více drsnosti, humor a důvtip mu však podle některých kritiků chyběl. Nakonec ale Craig přesvědčil, Casino Royale (2006), v němž se jako agent objevil poprvé, vydělalo víc než jakýkoli jiný díl této série.

Duchovním otcem Bonda je britský spisovatel, novinář a námořní důstojník Ian Fleming (1908 - 1964), který při vymýšlení příběhů čerpal i z vlastních zkušeností ze špionážní služby. O agentovi napsal dvanáct románů a dvě knihy povídek. Po Flemingovi pak v psaní příběhů pokračovali další autoři - Kingsley Amis, John Pearson, John Gardner, Raymond Benson, Jeffery Deaver a Sebastian Faulks.

Foto: Falcon

Bondgirls

Ženské postavy ve filmech ve většině případů plní roli estetického potěšení pro heterosexuální část mužského publika. Přes plakátové využití s velmi jednoduchým psychologizujícím pozadím je ale však filmová vyprávění nezřídka využívají jako důležité vyprávěcí funkce.

Bond se díky nim dostává k hlavním padouchům, důležitým informacím, z nebezpečných situací, případně mu na poslední chvíli správná ženská ješitnost zachrání krk. Ohledně zapojení do příběhu si ovšem filmy nedělají hlavu s komplikovanými motivacemi nebo politickou korektností.

V Dr. No potká hrdinku polonahou na pláži. V Srdečných pozdravech z Ruska se britská tajná služba nijak nepozastavuje nad tvrzením, že se do Bonda na fotografii bezhlavě zamiluje ruská agentka - což je sice ruská lest, ale jakmile se s Bondem potká, okamžitě se opravdu zamiluje.

V Goldfingerovi se padouchova pilotka nechá bez problémů sbalit na Bondovo džudo, ačkoli je v knize lesbička. A tak dále, přičemž stále mluvíme jen o hlavních tzv. bondgirls.

Bond na svých toulkách vyprávěním běžně potkává lásky na jednu noc, které svede, využije a jde dál, jakkoli to někdy „dočasné" sexuální partnerky stojí život. Kromě stereotypního bondovského sexappealu je tu i několik typů, které ze zavedených konvencí nějak vypadávají.

Umírající skoromanželky - Nepočítáme-li falešný manželský vztah s půvabnou asijskou dívkou v Žiješ jenom dvakrát, dostala Bonda do chomoutu pouze Tracy di Vicenza (V tajné službě Jejího Veličenstva). Bondově přitažlivosti vzdorující osobitá Tracy se Bondem se seznamuje postupně a jejich vztah je založený na vzájemném respektu.

Jenže manželské štěstí vydrží jen chvíli po svatbě, když Tracy zastřelí hlavní Bondova Nemesis - Blofeld. Osud (marketing?) prostě trvalým bondovským láskám nepřeje, což dokazuje i smutný případ bývalé hrdinovy dlouhodobější partnerky Paris z filmu Zítřek nikdy neumírá.

Emancipované kolegyně - Ne vždy Bondovy dívky musejí padat svému hrdinovi k nohám, jakkoli je tento typ bondgirl otázka především brosnanovského období. Náznak vztahu rovnocennějšího, než na jaké je agent 007 zvyklý, můžeme pozorovat už u agentky Ani Amasovové (Agent, který mě miloval), ale plně se rozvinul ve snímku Zítřek nikdy neumírá.

Čínská špiónka Wai Lin je přinejmenším stejně schopná jako náš hrdina: umí kung-fu, spolehlivě střílet a psát na asijských klávesnicích. A když dojde na společnou jízdu na motorce s nepřáteli v zádech, může se na sebe genderově vyrovnaný euro-asijský (imperialisticko-komunistický) tým stoprocentně spolehnout.

Ještě dál to dotáhne Jinx z poslední brosnanovky Dnes neumírej – která ovšem více než plnohodnotnou figuru představuje emancipovanou encyklopedii dosavadních bondgirls.

Zákeřné z druhé strany - Se silnými zápornými ženštinami se Bond setkává průběžně, jakkoli občas umřou dřív, než se zmohou na skutečnou demonstraci svých schopností. Každopádně ambiciózní černá May Day z Vyhlídky na vraždu se štítí máločeho a nakonec našemu hrdinovi pomůže jen z uražené ženské ješitnosti, když ji zradí obdivovaný padouch. Xenie Onatoppová (do češtiny inovativně překládaná jako Navrchovová) zapojuje ve Zlatém oku k vražedným schopnostem i slušnou dávkou sexuální agresivity (muže při sexu udusí mezi stehny).

Nejlépe to má ale z ženských padoušských hrdinek promyšlené Elektra Kingová (Jeden svět nestačí), která po většinu příběhu vodí za nos s Bondem i celou britskou tajnou službu v čele s M.

 

Právě se děje

Další zprávy