Nejste dokonalí. "Postižené" figuríny otřásly zákazníky

Zahraničí Zahraničí
5. 12. 2013 20:19
Figurínám chybí končetiny či sedí na vozíku, mají upozornit na postižené.
Postižené dívky si prohlížejí figuríny zhotovené dle jejich těla.
Postižené dívky si prohlížejí figuríny zhotovené dle jejich těla. | Foto: Repro You Tube

Curych - Švýcaři zvolili originální způsob, jak upozornit na lidi s postižením. Podle osob s amputovanými končetinami či pokřivenou páteří nechali vytvořit figuríny pro módní obchod s oblečením na hlavní curyšské třídě.

Švýcarská charitativní firma Pro Infirmis pro lidi s postižením tak chtěla upozornit lidi posedlé módou a "image", že nikdo nemá dokonalé tělo. Učinila tak u příležitosti Mezinárodního dne osob ze zdravotním postižením, který si svět připomenul 3. prosince, informoval britský deník Daily Mail.

Postižení stáli modelem sochařům, kteří si pečlivě měřili všechny odchylky od "normálu": úhel zakřivení páteře, průměry pahýlů či rozdíly mezi délkami obou nohou. Pod jejich rukama pak vznikaly figuríny na vozíku, s křivými zády, bez nohy či bez ruky.

Prvnímu šoku byli vystaveni ti, kdo stáli modelem. Figuríny doslova "v plné nahotě" ukazují jejich postižení. Nejeden z nich musel znovu bolestně přijímat sám sebe.

Napodruhé tyto figuríny otřásly samotnými zákazníky obchodu. Ti jsou totiž zvyklí pohybovat se v "perfektním" světě a řeší každý milimetr svého těla, jenž by se náhodou odchyloval od jakési obecné představy krásy a dokonalosti.

"Protože kdo je vlastně dokonalý?" ptá se v závěru emotivní video charitativní organizace.

Pro Infirmis «Because who is perfect?»
Pro Infirmis «Because who is perfect?»

Organizace spojených národů (OSN) upozorňuje na skutečnost, že takzvané "tiché utrpení" zažívá více než půl miliardy lidí na celém světě, kteří jsou handicapováni v důsledku mentální, fyzické nebo smyslové poruchy či poškození.

"Zhruba 80 procent postižených celého světa žije v rozvojových zemích. Často trpí předsudky a nevědomostí jejich okolí a tím, že nemají přístup k základním službám. Jejich životy jsou často omezovány fyzickými a sociálními bariérami a nedostupností prostředků a zdrojů. Tento "tichý stav ohrožení" je pro mezinárodní společenství výzvou k hledání řešení, která by zbavovala životy postižených žen, mužů a dětí oněch nadbytečných problémů, se kterými se musí potýkat," konstatuje OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy