Tak fotí nejlepší piloti dronů: Pohled do žáru sopky i na pohádkový Tádž Mahal

Tak fotí nejlepší piloti dronů: Pohled do žáru sopky i na pohádkový Tádž Mahal
Saurabh Sirohiya (Indie): Dělníci při sušení soli. Vítěz v kategorii Abstrakce. Pracovníci na snímku rozhrnují sůl, aby krystalizovala a schla pod horkým sluncem. Na sklonku dne ji pak sbírají do košů.
Suzanne Nelsonová (Austrálie): Hořící most. Druhé místo v kategorii Abstrakce. Snímek zobrazuje  dopady extrémních koncentrací soli na životní prostředí. Stopy pneumatik vyryté v solné pánvi připomínají hořící most.
Michele Falzone (Itálie): Tádž Mahal, milostný příběh v mlze. Čestné uznání v kategorii Města a stavby.
Serhiy Vovk (Ukrajina): Vítěz v kategorii Města a stavby. Střechy v kodaňské čtvrti Kartoffelraekkerne. Domy vznikly koncem 19. století pro dělnické rodiny.
Foto: Armand Sarlangue, Drone Photo Awards 2022
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 9. 2022 11:05
Nejlepším letošním snímkem pořízeným z dronu se stal v celosvětové soutěži Drone Photo Awards 2022 záběr nazvaný Big Bang, tedy Velký třesk od francouzského fotografa Armanda Sarlangueho. Zachycuje pohled na puklinu nedaleko kráteru sopky Fagradalsfjall. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout všechny vítězné snímky - od záběrů přírody přes pohádkový Tádž Mahal až po kreativní pohled na svatby.

Vítězná fotografie byla pořízena během erupce sopky v roce 2011. Porota ji vybrala z tisíců snímků zaslaných 2624 účastníky ze 116 zemí světa. Ocenila přitom nejen výtvarnou stránku záběru, ale také jeho technickou náročnost.

"Fotografie byla pořízena v době, kdy západní Island zasáhla bouře s deštěm a silným větrem. Vzhledem k obtížným podmínkám je takový záběr z dronu jedinečný," konstatovala porota. (Všechny oceněné snímky včetně těch, které získaly čestná uznání, najdete zde: droneawards.photo/gallery/2022).

Snímek roku i další oceněné práce nyní budou vystaveny v rámci italského festivalu fotografie a vizuálního umění v Sieně (Siena Awards). Ten začíná 1. října a potrvá do 20. listopadu. Zahrnuje celkem osm fotografických výstav.

Tři z nich představí vítěze soutěží Siena International Photo Awards, Drone Photo Awards a Creative Awards. Zbývající čtyři jsou věnovány významným současným autorům: fotoreportérovi Danishi Siddiquimu, který byl zabit v roce 2021 v Afghánistánu,  fotografce přírody Ami Vitaleové, známé třeba ze stránek magazínu National Geographic, portrétnímu mistrovi Danu Wintersovi a Petru Matherovi, který je podobně jako Vitaleová známý svými snímky divoké přírody. 

Součástí programu festivalu Siena Awards budou také nejrůznější konference a setkání s hostujícími fotografy. (Program festivalu najdete na stránkách festival.sienawards.com/it).

Sociální sítě festivalu:

Facebook (facebook.com/sipacontest), Instagram (instagram.com/sienawards/)  Twitter (twitter.com/SIPAContest), YouTube (odkaz zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy