Návrhářka odmítá praní oblečení. Špínu čistěte kartáčem, budete ekologičtí, radí

Magazín Magazín
8. 7. 2019 13:26
Britská módní návrhářka a dcera slavného hudebníka Paula McCartneyho přišla s ekologickým způsobem čištění oblečení. Stella McCartneyová namísto praní doporučuje oděvy ošetřovat jen kartáčováním povrchových nečistot. Textil tak vydrží déle a současně lidé ušetří za spotřebu vody a elektřiny.
Britská návrhářka Stella McCartneyová
Britská návrhářka Stella McCartneyová | Foto: Shutterstock

"Nejsem ani fanynkou suchého praní a zejména v případě obleků na zakázku radši nechávám špínu suchou a jenom ji stírám kartáčem," vysvětlila McCartneyová.

Úspěšná návrhářka si vybudovala kariéru na udržitelné módě a u své módní značky dává přednost materiálům a výrobním postupům šetrným k životnímu prostředí.

Mezi její příznivkyně patří mimo jiné supermodelka Kate Mossová, americká moderátorka Oprah Winfreyová nebo Kate, vévodkyně z Cambridge, která si šaty od ní vzala i na křest nejmladšího člena britské královské rodiny Archieho.

V rozhovoru pro nedělní vydání The Observer McCartneyová prozradila, že se čištění oblečení bez potřeby praní naučila při své praxi v proslulém pánském krejčovství Savile Row. "U obleků na míru je to naprosto přirozené," dodala.

"Řídím se pravidlem, že pokud není praní naprosto nevyhnutelné, pak oblečení neperu. Ani podprsenku necpu hned do pračky jenom proto, že už jsem ji měla jednou na sobě. Přitom jsem ale extrémně čistotná," svěřila se návrhářka.

McCartneyová klade důraz na etickou módu i ve svých obchodech, a tak v nich zásadně používá LED osvětlení, udržitelné zdroje jako dřevo a papír nebo energii z větrné elektrárny. V prodejně na londýnské Bond Street návštěvníci dokonce najdou jako výzdobu kameny s mechem, které pochází z farmy designérčina otce Paula.

"Tyto aktuální trendy v oděvním průmyslu vychází z iniciativy samotných zákazníků. Ekologie je důležitá zejména pro ty mladé a díky bohu za ně! Nemyslím si, že by výrobci svou strategii nějak měnili, kdyby tu nebyli kupující, kteří podobné změny požadují. Tak, bohužel, funguje kapitalismus," uvedla dále v rozhovoru.

Značka McCartneyové také vydala příručku chytré péče o oblečení. Mezi doporučeními se píše o tom, že by si majitelé oděvů měli praní vždy dvakrát rozmyslet a zkusit textil místo toho vyvětrat, vykartáčovat nebo v případě skvrn čistit jen konkrétní místa.

"Oblečení perte pouze na nízkou teplotu, uschnout ho nechávejte ideálně venku na vzduchu a žehlete jenom v nezbytně nutných případech. Čím méně oděvy perete, tím déle vydrží a tím více ušetříte vody a energie," informuje seznam tipů.

Video: Z nošení oblečení nemáme radost, uspokojuje nás jenom nakupování, říká propagátorka udržitelné módy

Oblečení, které vůbec nezatěžuje přírodu, neexistuje, říká autorka knihy Příběh skříně Veronika Blabla-Hubková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy