Novodobá atrakce Národního muzea. Výhled z kupole nemá konkurenci

TV Architect
8. 8. 2021 7:27
Jednou z hlavních dominant Prahy je budova Národního muzea. Jedná se o neorenesanční palác vystavěný v posledním čtvrtletí 19. století. Impozantní budova uzavírá horní část Václavského náměstí na Novém Městě. 
TV Architect: Národní muzeum | Video: TV Architect

Samotné stavbě Národního muzea předcházela soutěž, jejímž vítězem se stal architekt Josef Schulz. Projekt s centrálním prostorem panteonu byl pojat jako komplex se dvěma uzavřenými dvory, které odděluje střední křídlo. Směrem do náměstí pak vrcholí třípatrová stavba s pískovcovým průčelím a osově umístěným rizalitem se sloupovým portikem vrcholícím mohutnou hranolovou věží s kupolí.

Stejně tak jsou kopulemi zakončena obě křídla budovy. K hlavnímu vstupu vedou monumentální rampy, před nimiž je umístěná kašna. Budova byla zdobena významnými atributy a tabulkami se jmény významných osobností, které se zasloužily o vývoj Českého království. Při projektování se Schulz nechal inspirovat novými evropskými muzejními budovami. 

Podívejte se na pořad Skryté poklady architektury o Národním divadlu:

Ústředním prostorem je vestibul, na který navazuje schodišťová hala, z níž se vstupuje do jednotlivých výstavních sálů. Je zde uplatněn systém kombinace jednoramenných a dvouramenných schodišť a podest. Využity jsou ušlechtilé materiály jako mramor či mosaz. 

Pod kupolí se nachází síň s panteonem, v němž jsou umístěny busty významných osobností vědy a kultury. Na výtvarné výzdobě se podílela řada umělců generace Národního divadla: Antonín Wagner, Bohuslav Schnirch, Josef Mauder, Julius Mařák či František Ženíšek a Vojtěch Hynais. Samotná kopule je veřejnosti přístupná. Z vrcholu muzea je tak možné pozorovat široké pražské panorama. 

Stavba byla zejména v posledních dekádách minulého století poškozena, například střelbou okupantů v roce 1968 nebo stavbou severojižní magistrály a metra. Mezi roky 2011 a 2018 prošla hlavní budova náročnou rekonstrukcí celého areálu. Během prací byla zastřešena obě nádvoří, kde vzniklo zázemí pro návštěvníky a kavárna. Objekt byl také podzemním tunelem propojen se sousední budovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy