Tajná akce na mizejícím žižkovském "Mordoru". Bylo to velké sousto, říká umělec

Michaela Lišková Michaela Lišková
17. 4. 2023 12:10
Na brutalistní budově bývalého Telecomu na pražském Žižkově se objevila záhadná malba postavy v černé mikině s kapucí držící v náručí zřejmě nahou ženu. "Zachránce žen" namaloval pouliční umělec, který vystupuje pod jménem JW17, na takzvaný Mordor kvůli tomu, že stavba brzy půjde z k zemi.
Na žižkovském "Mordoru" se objevila záhadná malba. Bylo to velké sousto, říká umělec | Video: Aktuálně.cz/Youtube/JW Mind Strike

Od křižovatky, kde se střetávají pražské ulice Olšanská a Jana Želivského, zní poslední měsíc a půl čím dal častěji větší hluk. Místní obyvatelé a kolemjdoucí denně slýchají zvuky demoliční čety. Ta bourá brutalistní stavbu Ústřední telekomunikační budovy, které se mimo jiné přezdívá i "Štrougalova věž" podle tehdejšího předsedy vlády ČSSR Lubomíra Štrougala, který stavbu v roce 1972 oficiálně zahájil. 

Masivní dominanta pražského Žižkova se už za svého fungování potýkala s řadou protichůdných názorů. Ty se znovu objevily, když se rozhodlo o její demolici. Někteří tento krok oceňovali, jiní pociťovali nostalgickou lítost. Nyní se aktuálně bouraná budova dostala znovu do povědomí veřejnosti. Objevila se na ní totiž záhadná malba o velikosti 16×8 metrů.

Obří malbu s názvem "Savior of women", v českém překladu tedy "Zachránce žen", vytvořil umělec JW17, který maluje graffiti na opuštěné budovy už od roku 2007. "Graffiti je svoboda, rebelie a umění dohromady. To jsou esence, které jsem vyhledával. Obecně malovat můžete buďto legálně, nebo ilegálně. Opuštěné budovy jsou takový mezikrok. Je to pořád ilegální, ale dost pravděpodobně vás nikdo k zodpovědnosti hnát nebude. Když nechá majitel místo desítky let chátrat, trocha barvy na stěně není zásadní znehodnocení," vysvětluje JW17.

Jedním z jeho nejnovějších děl je právě i malba na žižkovském "Mordoru". "Vybral jsem si ho právě proto, že se bude demolovat. Podobné brutalistní objekty jsou výjimečné a nemám žádnou radost z jejich chátrání nebo demolice. Když jsem zjistil, že půjde stavba k zemi, využil jsem situace, kdy už vlastně nebylo co zničit," říká umělec.

Jak se autor malby do budovy dostal, prozradit nechtěl. Na videu, kde ale dílo vytváří, je vidět, jak se na střeše u telekomunikační věže ve dne pohybuje on společně s několika dalšími lidmi a dělníky. "Jak jsem do objektu vstoupil, neprozradím. Nechci, aby se tam někdo taky pokoušel dostat. Spousta lidí by tam pak mohla stát frontu na exkurzi," uvádí JW17 s tím, že ví, že každý čin má svá rizika. "Obecně si ale umím poradit s čímkoliv a připravit se na cokoliv. Moc se mi nestává, že bych přecenil síly. Ale telekomunikační věž byla velké sousto," doplňuje.

Streetartový umělec tvoří převážně na stěny opuštěných budov a objektů nejen v Praze, ale po celé České republice a v zahraničí. Mezi jeho motivy patří často nahé nebo částečně odhalené ženy. "Celkově je moje tvorba absurdní a podpořená mým možná ‚debilním‘ smyslem pro humor," popisuje umělec.

Společně se stavbou žižkovské Ústřední telekomunikační budovy po demolici, která má celkově trvat rok a tři čtvrtě, a tudíž by budova měla být srovnaná se zemí v říjnu 2024, zmizí i "Zachránce žen". To ale autora netrápí. "Malby venku prostě podléhají rychlé zkáze. S tím musí být každý, kdo tvoří na stěny, srovnaný. Výsledný produkt nemá být samotné dílo, ale jeho dokumentace. Proto mě destrukce mých věcí nijak netrápí," uzavírá JW17.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy