"Otevřeš a pomyslíš si 'wow'." Rodina vybudovala saunu ve vojenském přívěsu vejtřasky

"Otevřeš a pomyslíš si 'wow'." Rodina vybudovala saunu ve vojenském přívěsu vejtřasky
...a plápolajícím ohněm.
Michal a jeho žena Kateřina nevlastní jen přívěs, ale i samotnou vejtřasku. Před lety ji koupili přes inzerát a dnes do ní jezdí jako na chalupu.
Přívěs má na šířku dva metry. Horní lavice v sauně se dá sklopit a díky tomu vznikne "letiště" až pro čtyři lidi.
Snem Michala teď je vyrazit na cestu i s přívěsem. Do budoucna by vejtřaska mohla sloužit třeba jako putovní sauna.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 2. 2024 11:30
Michal Nedbal se před lety zamiloval do Pragy V3S, koupil ji a proměnil v šikovný tiny house, který s manželkou a synem využívají jako chalupu. Tím ale jejich budování neskončilo. Předloni si k vejtřasce koupili i původní přívěs a během několika měsíců ho proměnili v pojízdnou saunu. Teď plechová maringotka stojí na pražském ostrově Štvanice, kde nabízí pocení v kulisách osvětleného města.

Pokud člověk nezná okolnosti, může si při pohledu na přívěs se čtyřmi koly, který stojí u tenisových kurtů na ostrově Štvanice, myslet, že je v něm nějaký sklad na nářadí nebo že se tady prostě někdo zabydlel. Zelenou plechovou maringotku kryje bambusový plot, jsou u ní židle, stolečky a plápolající oheň.  

"To je paráda, co?" usmívá se Michal Nedbal při pohledu na kulisy přes řeku. Z jedné strany maringotka vyhlíží na nové budovy Karlína, z té protější na Holešovickou tržnici a Hlávkův most. "Večer to tu všechno hezky svítí," dodává pozdní třicátník s šikovnýma rukama. Dovnitř vcházíme po schodech vyrobených ze starých palet a míjíme přitom sud s vodou. Když otevřeme dveře, je tu malá předsíň s šatnou, nápoji a prostěradly. Od finské sauny pak návštěvníky dělí už jen posuvné dveře. 

"Chtěl jsem, aby to fungovalo jako moment překvapení. Vcházíš, pořád si myslíš, že je to maringotka, a najednou "wow" - finská sauna," popisuje Michal princip Sauny v maringotce. Malá místnost ze dřeva vypadá klasicky, jsou v ní lavice na sezení a ležení, kamna i dřevo na zátop. Od zařízení většiny jiných saun se liší kulatým stropem a okny s výhledem na město.

"Většina prvků zůstala původních, dokonce jsem přemýšlel, že tu budou stahovací okna na kličku, tak jako ve V3S. Ale kamarád a architekt Petr Šilhavý, který mi s tou přestavbou pomáhal, mi to rozmluvil, aby z přívěsu neutíkalo teplo," říká majitel sauny.

Celou reportáž si přečtěte v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy