Na poslance kandiduje osel. Poprvé v dějinách

ČTK ČTK
30. 3. 2009 17:35
Varna - Je to první případ v dějinách Bulharska, kdy se s lidskými protivníky o místo v parlamentu utká i čtyřnožec.

Osel vstoupil do boje o poslanecké křeslo poprvé v dějinách Bulharska, informovala bulharská agentura Sofia News Agency.

Oslík je lídrem kandidátky neoficiální strany s názvem Politický prostitut - Vpřed Bulharsko. Uchází se o křeslo za černomořské přístavní město Varna.

Kandidaturu zvířete navrhl Rosen Markov, který je předsedou Strany pro bulharské muže.

Heslem volební kampaně je "osel premiérem - 240 (křesel) nestačí", prohlásil Markov.

Do 240členného Lidového shromáždění budou Bulhaři volit své zástupce v létě.

Vše za jedno leva

Nová strana podle předsedy nevyužije státní dotace, protože bude financována obchody typu "vše za jedno leva (asi 14 korun)", řekl Markov.

Markov také prohlásil, že už informoval úřad prokurátora, že dá jedno leva každému, kdo odevzdá svůj hlas oslíkovi.

Nakupování hlasů chudých lidí za peníze, jídlo nebo další zboží patří k velkým problémům bulharské politické scény.

Bulharský generální prokurátor proto už na začátku března vyzval všechny politické strany, aby s kupováním hlasů přestaly.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy