Plzeň - Kvůli teplému počasí letos na Plzeňsku výrazně ubylo mláďat vzácných výrů velkých. Vloni jich ochranáři našli dvanáct, nyní jen pět.
V přírodě je teď totiž víc turistů a výr, který hnízdí na zemi, se dá lehce vyplašit.
"Je na to hodně choulostivý. Samice pak nechá i dvacet minut hnízdo s vejci nebo už s mláďaty prázdné, a to je velká šance pro přirozené predátory, jako jsou krkavcovití ptáci, divoká prasata nebo kunovité šelmy," řekl Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.
Deset let pod dohledem
Vloni byla v březnu a dubnu ještě zima, do přírody nikdo nechodil a mláďatům se podle něj dařilo. "Byl to ale největší úspěch za poslední roky. V předchozích letech jsme měli zase jen šest nebo i tři mláďata," dodal.
Ekologové tady výra sledují od roku 1997. Tehdy na Plzeňsku napočítali jedenáct hnízdišť. Dnes jsou některá z nich už dlouho nevyužívaná. V ostatních sice tyto naše největší sovy hnízdí, ukazuje se ale, že vyvést mládě je pro ně stále větší problém. Letos se to podle Karla Makoně povedlo jen ve dvou hnízdech. V dalších dvou zlikvidovala snůšku divoká prasata. Hnízda sledují kamery.
ČTĚTE více o ohrožených zvířatech v Česku:
"Aspoň tady v Plzeňském kraji je podle mě výr velký velice ohrožený, a to dokonce možná ještě víc než třeba sova pálená," domnívá se ekolog. Ohroženi totiž nejsou jen mláďata. Dospělí výři podle něj zbytečně často hynou pod koly aut.
"Loví hraboše a potkany v noci v příkopech u silnic. Těch je tam spousta, protože příkopy jsou plné odpadků, jak do nich lidé vyhazují z oken aut ohryzky, zbytky svačin. Rychlost auta výr neodhadne a řidič nemá šanci ho zahládnout. Ale ty odpadky - to je věc, kterou můžeme všichni ovlivnit," zdůraznil Makoň.
Dvouměsíční mláďata výra velkého v těchto dnech ornitologové okroužkovali a odebrali jim vzorky krve na testy na ptačí malárii.