Wikipedii chybí články o ženách. Pokusila se to změnit akce na americké ambasádě

Kristýna Hondlíková
11. 3. 2018 9:04
Wikipedisté a wikipedistky z 30 zemí světa oslavili MDŽ společným psaním životopisů významných ženských osobností. Cílem bylo zvýšit nejen počet článků o ženách, ale i jejich podíl mezi tvůrci internetové encyklopedie Wikipedia.
Účastnice události píšící článek o některé z významných českých žen.
Účastnice události píšící článek o některé z významných českých žen. | Foto: Velvyslanectví USA v České republice

Sedám si vedle drobné ženy s krátkými vlasy a červenou šálou. Zvedá oči od obrazovky počítače a podává mi ruku. Jmenuje se Anna. Dnes jí děti doma hlídá manžel. To proto, aby se 8. března, na Mezinárodní den žen, mohla připojit k dalším ženám i mužům ve 30 zemích světa a napsat článek na Wikipedii. Článek o některé z významných českých žen, kterých je na celosvětově nejčtenější internetové encyklopedii velice málo. Tedy alespoň prozatím. 

Podle globálních statistik tvoří obsah Wikipedie z 90 procent muži. Je proto pochopitelné, že v encyklopedii je čtyřikrát více článků o mužích než o ženách. Vojtěch Dostál z Wikimedie, organizace podporující českou verzi encyklopedie, přiznává, že nerovné zastoupení žen a mužů na Wikipedii je známý a dlouhodobý problém. "V Česku jsou čísla pravděpodobně ještě horší, naopak velmi dobře je na tom Skandinávie," upřesňuje.

WikiGap

WikiGap_velvyslanectví USA Praha

V doslovném překladu Wikimezera. Označuje rozdíl v zastoupení žen a mužů jak v článcích na Wikipedii, tak mezi jejími tvůrci a tvůrkyněmi.

Změnit nepoměr mezi pohlavími na Wikipedii proto chtěla akce s názvem WikiGap - ztenčeme mezeru!, která zaplnila sál v Americkém centru v Praze. Cílem bylo vytvořit co nejvíce článků o významných a inspirativních Češkách, jejichž životopisy na Wikipedii chybí. 

Psát, jak fyzicky přímo na místě, tak virtuálně odkudkoliv, se ale nemuselo jen o ženách. "A co když někdo napíše o nějakém muži?" ptám se. "To se nic nestane, to se taky může," směje se zástupce Wikimedie Jakub Holzer.

Celkem se na zvyšování počtu článků o ženách na české Wikipedii podílelo 19 editorů a editorek. Ti napsali celkem 8390 slov, což dohromady vydalo na 16 nových článků o významných Češkách. Nově se lze na Wikipedii dočíst třeba o Zdeně Tominové, spisovatelce a mluvčí Charty 77, nebo Olze Fierzové, učitelce a sociální pracovnici bojující za osud židovských i německých dětí za druhé světové války.

Velvyslankyně Švédska Viktoria Liová, jejíž země akci pořádala, vzpomněla na svou oblíbenou Češku Elišku Junkovou, automobilovou závodnici. Její odkaz si připomíná téměř denně, když míjí cestou do práce poštovní schránku nesoucí jméno Junkové. Ta totiž svého času obývala současné sídlo švédského velvyslanectví.

Foto: Kristýna Hondlíková

Jedna událost však problém nerovného zastoupení žen a mužů na Wikipedii vyřešit nemůže. Možnost přispět k vyrovnanějšímu podílení se žen a mužů na kyberprostoru je proto otevřena všem. Stačí si vytvořit účet na Wikipedii a začít psát. 

S tím začátečníkům může pomoci i organizace Wikimedia, která poskytuje komunitě českých wikipedistů a wikipedistek mnoho příležitostí ke vzdělávání. A nejen to. "Komunita se pravidelně setkává v Praze a v Brně, chodíme spolu na pivo," láká Vojtěch Dostál.

Paní Anna s červenou šálou z úvodu reportáže právě dopisuje článek o Jarmile Johnové, zakladatelce organizace Pražské matky. "Přišla jsem, protože jsem potřebovala nakopnout. Řídím vzdělávací program ve Wikimedii, ale na Wikipedii jsem zatím nikdy žádný článek nenapsala. Po dnešku se to ale určitě změní," věří Anna. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy